Kalifornský guvernér Jerry Brown podepsal zákon, který v tomto domovském státě Hollywoodu ztrojnásobuje filmové pobídky.

Guvernéra k větší podpoře filmového průmyslu vede snaha zastavit odliv produkcí do sousedních států, kam se filmaři v posledních letech uchýlili právě kvůli výhodnějším pobídkám, informovala agentura Reuters.

“Tento zákon míří do srdce a duše celého průmyslu, na naši střední třídu: na lidi, kteří pracují s kladivy, natahují kabely nebo štábům servírují jídla, aby mohli zaplatit složenky a pak utrácet peníze v naší ekonomice,” řekl starosta Los Angeles Eric Garcetti poté, co byl zákon podepsán v historickém kině na ulici Hollywood Boulevard.

Ještě v roce 2011 pracovalo v kalifornském filmovém průmyslu 162 tisíc lidí.

Během posledních čtyř let však kalifornská ekonomika přišla dohromady až o 2 miliardy dolarů kvůli tomu, že filmaři se začali přesouvat do okolních států, jak spočítala Kalifornská filmová komise.

Nový zákon na příštích pět let zvyšuje objem peněz, které jsou filmovým a televizním produkcím k dispozici, ze 100 milionů dolarů ročně na 330 milionů. Žádost o daňový odpočet mohou nově podat i producenti operující s rozpočtem nad 75 milionů dolarů.

FILMOVÉ POBÍDKY V USA

New York – 420 milionů dolarů ročně

Kalifornie – 330 milionů

Louisiana – 236 milionů

Georgia – 140 milionů

Florida – 131 milionů

Zdroj: Bloomberg

Peníze se nyní také budou přerozdělovat loterijním systémem, který zvýhodní firmy, jež vytvoří nejvíce pracovních příležitostí a nejvíce přispějí do veřejných rozpočtů.

Filmové pobídky v Kalifornii se tak nyní stávají druhými nejvyššími v celých Spojených státech, hned po New Yorku, který rozděluje 420 milionů dolarů ročně.

Letos Kalifornie přiznala filmové pobídky šestadvaceti z 500 žadatelů, konkrétně například producentům seriálu Prolhané krásky nebo Vincentův svět, který produkují HBO a Warner Bros., či celovečernímu filmu The Gambler s Markem Wahlbergem v hlavní roli.