Americká automobilka General Motors svolává k opravě přes 220 tisíc vozů.

Důvodem má být prý závada v brzdovém systému, která u daných automobilů může vést až k požáru. 

Opatření se týká 221 558 vozů typu Cadillac XTS a Chevrolet Impala a cílí hlavně na Spojené státy, kde zahrnuje přes 205 000 vozů.

Automobilka upozornila, že v souvislosti se závadou brzdového systému zatím nemá žádné zprávy o nehodách či s nimi souvisejících zraněních.

General Motors je největším výrobcem automobilů ve Spojených státech. 

V letošním roce se však společnost dostala pod palbu kritiky kvůli svému liknavému přístupu ohledně opravy problémů se zapalováním svých vozů, kvůli kterému ve vozech GM zahynulo minimálně třináct lidí.

Vyšlo totiž najevo, že ačkoliv GM o potížích automobilů věděla již od roku 2001, se svoláváním vozů k opravě začala až v únoru letošního roku.

Problémy hlásí i Chrysler

General Motors však není jedná americká automobilka, která má se závadami svých vozů v současnosti problémy.

Během víkendu začal svolávat své vozy do servisů i Chrysler. Opatření se týká zhruba 189 000 vozů Jeep Grand Cherokee a Dodge Durango z let 2010 a 2011.

Americký národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) v sobotu sdělil, že důvodem svolávací akce je problém s palivovým čerpadlem. Kvůli němu může znenadání dojít k zastavení vozu a selhání relé, což zvyšuje riziko havárie.

Chrysler nicméně uvedl, že ke 25. srpnu nemá žádné informace o havárii nebo zraněních, které by nějak souvisely s tímto problémem.

Součástku hodlá automobilka vyměňovat zdarma přes své dealery od 24. října.

Podle tvrzení organizace zabývající se bezpečností automobilů Center for Auto Safety ale údajně svolávací akce zdaleka nepokrývá tolik modelů, kolik by bylo zapotřebí.

Podle organizace by se stejný problém mohl objevit u více než pěti milionů vozů značek Chrysler, Jeep a Ram, které mají stejný ovládací modul palivového čerpadla jako vozy dvou svolávaných modelů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru