Akcie největšího čínského internetového prodejce Alibaba Group Holding vstoupily v pátek na newyorskou burzu NYSE za mimořádného zájmu investorů a začaly prudkým vzestupem.

Díky mimořádnému zájmu investorů jejich kurz nakonec vzrostl o více než 37 procent nad emisní cenu 68 dolarů. 

Firma uvedla své akcie na burzu poté, co jejich primární emisí získala 21,8 miliardy dolarů (zhruba 467 miliard korun), tedy rekord amerického trhu.

"Chceme být větší než Wal-Mart," řekl zakladatel firmy Jack Ma pro CNBC krátce poté, co zazvoněním na zvonec otevřel obchodování na NYSE. "Doufáme, že si lidé budou za 15 let říkat, že toto je firma typu Microsoftu, IBM nebo Wal-Martu, které formovaly a změnily svět," dodal šéf Alibaby.

Prodej akcií Alibaby se zařadil mezi tři největší primární emise na světě a nakonec bude podle všeho i největší v historii. Šéf NYSE Scott Cutler televizi CNBC sdělil, že upisovatelé uplatnili opční právo na dodatečných 48 milionů akcií, takže velikost emise se vyhoupne na zhruba 25 miliard dolarů.

Největší světovou primární emisí vůbec byl dosud prodej akcií čínské finanční společnosti Agricultural Bank of China z roku 2010 v hodnotě 22,1 miliardy dolarů, druhou byla další čínská banka ICBC s emisí za asi 22 miliard dolarů.

"Je to největší primární nabídka, jakou kdy svět zažil, takže na parketu panuje oslavná nálada," řekl agentuře Reuters Benedict Willis, který řídí na parketu NYSE operace makléřské firmy Sunrise Securities.

Akcie Alibaby, které vstoupily na NYSE se symbolem BABA, zahájily vzestupem na 92,70 dolaru a poté se vyhouply proti emisní ceně až o 46 procent na 99 dolarů. Jejich kurz uzavřel na 93,44 USD s přírůstkem 37,5 procenta.

Tržní hodnota společnosti se emisní cenou 68 dolarů dostala na 167,6 miliardy dolarů, což bylo zhruba na úrovni kapitalizace největšího amerického internetového prodejce Amazon. Vzestupem kurzu akcií o zhruba třetinu už ale zřetelně překonala největší sociální síť Facebook, jejíž hodnota se nyní pohybuje kolem 200 miliard USD.

Ve Spojených státech držela primát emise akcií finanční společnosti Visa za 19,7 miliardy USD, rovněž z roku 2010. Dosavadní rekord mezi primárními emisemi technologických firem držel Facebook, který v roce 2012 získal 16 miliard dolarů.

Český zájem v řádech milionů

O úpis akcií Alibaby je velký zájem i mezi českými investory. "Zhruba hodinu a půl před startem obchodování v USA evidujeme objednávky klientů v přepočtu za více než 20 milionů korun," řekl hlavní makléř Brokerjet ČS Martin Urban.

Zájem však podle něj bude ještě vyšší, protože spousta investorů zatím vyčkává, jakým směrem se akcie svůj první obchodní den vydají. Investoři si dobře uvědomují dlouhodobý potenciál expanze Alibaby i mimo čínský trh, dodal.

"Zájem je veliký, u nás řádově v milionech dolarů," doplnil analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík. Šance koupit akcie na primárním trhu ale nejsou podle něj velké. Na primárním trhu si většinou akcie rozeberou velké globální banky a fondy. Na malé společnosti málo kdy něco zbude. Pak mají šanci až na trhu, podotkl.

Firma, ve které vlastní téměř čtvrtinový podíl americká internetová společnost Yahoo, oznámila záměr vstoupit na newyorskou burzu koncem června.

Čínský podnikatel Jack Ma, bývalý učitel angličtiny, který Alibabu před 15 lety založil ve svém bytě, chce výnos z prodeje akcií využít k expanzi ve Spojených státech a v Evropě. V Číně se už Alibaba na celkových tržbách z internetového prodeje podílí 80 procenty.

Alibaba dala newyorské burze přednost před Hongkongem i americkým trhem Nasdaq, kde se obvykle obchodují technologické tituly. Nasdaq si pošramotil pověst při předloňské primární emisi Facebooku, kterou poznamenaly technické problémy. Hongkongu se firma vyhnula kvůli tamním přísným pravidlům pro rovný přístup k akcionářům.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru