Olomoucká mlékárna Olma, která patří do holdingu Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO), loni zvýšila tržby meziročně o deset procent. Z 3,06 miliardy korun v roce 2012 tak vzrostly na rekordních 3,36 miliardy korun. Zisk Olmy vloni vzrostl o 43 procent na 183 milionů korun, což je také nejvyšší hodnota v historii mlékárny.

Pozitivní vliv na tržby Olmy měl loni podle její generální ředitelky Simony Sokolové nový kontrakt na dodávku jogurtů, který mlékárna uzavřela s největším polským obchodním řetězcem Biedronka. Maloobchodní firma v Polsku provozuje 2700 obchodů.

Zvýšil se také prodej roztíratelných tuků Zlatá Haná. Vedení Olmy si loni pochvalovalo dobré ceny mlékárenských komodit na světových trzích a rostoucí prodej čerstvého mléka.

Olma je významným tuzemským výrobcem mlékárenských výrobků. Mezi hlavní odběratele olomoucké mlékárny patří obchodní řetězce. Rozhodující součástí prodejního sortimentu Olmy u většiny významných odběratelů v Česku, Slovensku, Polsku a Maďarsku jsou čerstvé mléko a smetany, kysané výrobky a jogurty.

"V roce 2013 společnost rozšířila produktové portfolio o rekordní počet novinek, a to jak z hlediska obalové či technologické inovace, tak i na základě vývoje zcela nových produktů," podotkla Sokolová.

Loni na podzim Olma zahájila zkušební provoz nové technologie na výrobu máselných výrobků, díky které jako první tuzemská mlékárna uvedla na trh tradiční máslo se sníženým obsahem tuku. Do technologie, která umožní také výrobu mléčných a smetanových pomazánek, Olma investovala bezmála 100 milionů korun.

Vedení Olmy plánuje s pomocí dotací investovat další desítky milionů korun, podrobnosti ale zatím nezveřejnilo. Z informací zveřejněných na stránkách Státního zemědělského intervenčního fondu vyplývá, že Olma připravuje novinky ve výrobě přírodních sýrů. Z programu Rozvoje venkova už Olma na tento projekt získala dotaci 44 milionů korun.

Skupina Agrofert ovládla Olmu na začátku roku 2009, kdy kapitálově vstoupila do společnosti Milkagro, která byla majoritním vlastníkem mlékárny. Firmu Milkagro do té doby vlastnili zemědělci. V roce 2008 Olma vykázala rekordní ztrátu 214 milionů korun a v následujících letech se její hospodaření vrátilo zpět do černých čísel. V roce 2012 Olma více než zdvojnásobila čistý zisk na 128 milionů korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru