Studuje pátým rokem strojní inženýrství na Vysokém učení technickém v Brně a chtěl si vyzkoušet, jak se liší akademická příprava od reálného fungování firmy. Jan Skácel je jedním z vysokoškoláků, kteří se zapojili do projektu platformy Business Leaders Forum Stínování manažerů, a deset dní strávil jako stín šéfa městské organizace Tepelné hospodářství Hradec Králové. 

V programu nejde o to, aby si student „odbyl stáž do životopisu“, svého mentora sleduje několik dní krok za krokem, od jednání představenstva až po řízení provozu. V ideální variantě může na konci stáže dostat nabídku na konkrétní pracovní pozici. 

Kromě ředitele sledoval Skácel i práci jednotlivých náměstků společnosti a získal znalosti o finančním reportování či controllingu. „Každý den mě překvapilo minimálně pět věcí,“ připouští Skácel. Smyslem projektu je propojit budoucí absolventy škol, kteří v budoucnosti pomýšlejí na manažerskou pozici, s praktiky ve firmách. Čistě technické znalosti, které Jan Skácel získá ve škole, k řízení lidí a firmy nestačí.

Pro ředitele Jiřího Seidlera je důležité, aby student měl o provoz podniku zájem. „Pokud bych zájem neviděl, stáž bych ukončil první den,“ tvrdí. Nebere to ale jen jako podanou pomocnou ruku studentům. „Mně osobně dává týden se stínem neuvěřitelnou zpětnou vazbu,“ vysvětluje šéf, který se mladým lidem věnuje i na vysokých školách – přednáší v Praze, ve Zlíně a v Pardubicích. „Jenže to je pár hodin za rok, to nestačí. Studenti potřebují vidět a slyšet manažery přímo v akci,“ je přesvědčen.

Každý musí vědět, co a proč má dělat

Jiří Seidler se snaží studentům, kteří jsou u něj na stáži, i těm, které učí, vysvětlit, že nejdůležitější je zatáhnout do dění ve firmě všechny zaměstnance. Naučit je pracovat v týmech. Každý musí vědět, proč svou práci dělá, jaká je strategie firmy a jak bude hodnocen za svou práci.

„Přitom nestrpím, aby lidé pracovali ve firmě víc než osm hodin denně. Pokud totiž lidé často dělají přesčasy, něco ve firmě nefunguje,“ je přesvědčen Seidler. Tvrdí, že dobrý manažer musí sledovat i tyto věci, protože osm hodin práce, osm hodin s rodinou a osm hodin spánku nakonec firmě přinese u jejích zaměstnanců vyšší efektivitu, než když tyto věci nejsou v souladu.

„Funguje to. Jsem o tom přesvědčen. Tak příjemnou atmosféru jsem ještě nikde nezažil,“ potvrzuje Skácel. Stínování nebylo jeho první stáží, má za sebou už praxi u malé firmy, která vyrábí letecké motory. „Jenže tam majitel uměl skvěle vyrábět motory, ale s řízením firmy byl trochu na štíru, proto jsem chtěl na stáž k manažerovi, který řídit dovede,“ vysvětluje Skácel.

Právě Seidler mu vysvětlil, co mu zřejmě na minulé praxi vadilo. „Důležité totiž je podívat se, zda firma umí dobře péct rohlíky, protože když peče jen dortíky a na rohlíky kašle, tak je tam něco špatně,“ směje se.

Firmy školí budoucí zaměstnance

Z deseti studentů, kteří už prošli projektem Stínování v Tepelném hospodářství Hradec Králové, jsou už dva zaměstnaní ve firmách obchodních partnerů firmy. „I z toho je vidět, že nejde o formální projekt,“ upozorňuje Seidler. Kontakt se studenty je podle něho pro firmy přínosný, mladí lidé totiž vždy mají nějaký nápad, chtějí něco udělat jinak. A mnohdy jde o nápad, který firma může využít.

Projekt Stínování manažerů vstoupí příští rok do 23. ročníku. Už nyní se ale mohou studenti, kteří by se chtěli stát stínem, hlásit. „Přibližně každý desátý student dostává ve firmě pracovní nabídku po skončení stáže. Loni dostali nabídku dva ze šesti stínů,“ uvádí výkonná ředitelka společnosti Business Leader Forum Iva Petříčková. 

Do projektu jsou vedle Tepelného hospodářství zapojeny i D.A.S. pojišťovna právní ochrany, energetická firma GDF Suez, farmaceutická firma Mucos Pharma, výrobní společnost Hobra Školník, konzultantská firma Czech Grid Group. Hlásit se tedy mohou studenti všech oborů na vysokých školách.

Nový ročník bude mít jednu novinku – pro studentky. Dívkám z pátých ročníků univerzit před samotným stínováním umožní platforma projít vzdělávacím cyklem setkání, která jsou založena na metodice Lean In. Vysokoškolačky budou studovat metody vyjednávání, vedení týmu i zvládání obtížných rozhovorů . „Pak je samozřejmě čeká tradiční část, týdenní stínování topmanažera,“ doplňuje Petříčková.

Chcete-li se dozvědět, jaké firemní kurzy, školení a vzdělávací programy nabízejí firmy svým zaměstnancům jako benefit, a zda studium pomůže k cestě na vrchol firemního žebříčku, nenechte si ujít přílohu HN Firemní vzdělávání, která vychází ve čtvrtek 18. září.

ctete ctvrtek

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru