Z celkového počtu 47 024 za loňský rok vypsaných veřejných zakázek bylo nejvíce z oboru stavebnictví, IT a elektroniky. „Zakázky vypsané v těchto oborech bývají také nejhodnotnější,“ říká Otto Kočí, ředitel služby uredninastenka.cz a dodává, že celková hodnota všech loňských zakázek činila přibližně 66,3 miliardy korun. 

Průměrná hodnota stavebních zakázek dosahuje téměř 4,3 milionu korun. Naproti tomu nejméně hodnotné zakázky jsou z oboru papírnictví, jejichž průměrná hodnota je v řádu desítek tisíc korun.

Praha vede jen do počtu

Nejvíce zakázek bylo vypsáno vloni v Praze, celkem 21,74 procenta z celkového počtu, avšak: „V Praze zakázky nedosahují vysoké hodnoty, patří k zakázkám s nejmenším průměrným obratem, který činí 560 tisíc korun, čímž zaostává téměř o 850 tisíc za celorepublikovým průměrem,“ uvádí Kočí. 

TOP 5 oborů v počtu VZ

Stavebnictví – 11 837

IT počítače – 4 113

Elektronika – 3 710

Služby – 3 490

Výrobky – 3 245

TOP 5 oborů v objemu VZ

Stavebnictví – 50 597 754 854

Stroje – 2 382 144 089

Služby – 2 181 962 405

IT počítače – 1 105 140 471

Auto-Moto – 1 000 923 183

Praha vypsala 1 080 zakázek z oboru elektronika a 1 386 zakázek na IT počítače a pouze 1079 zakázek na stavebnictví. Zbytek připadl na obory s nízkou průměrnou hodnotou zakázek. Nejhodnotnější zakázky v Praze tvořily pouze zhruba 10 procent všech pražských zakázek. Za zmínku dále stojí, že hlavní město obsáhlo přibližně čtvrtinu všech za poslední rok v Česku soutěžených zakázek na IT počítače.

Nejvyššího celkového obratu soutěžených zakázek dosáhl Jihomoravský kraj. Celková hodnota tamních téměř 6 tisíc v posledním roce soutěžených zakázek překročila hranici 8 miliard korun. Přesto prvenství z hlediska průměrného obratu jedné zakázky drží Středočeský kraj, který za poslední rok vypsal 1 322 nejhodnotnějších zakázek na stavebnictví.

Celkem se ve Středočeském kraji soutěžilo 3 090 zakázek, tudíž poměr těch stavebních činil téměř 43 procent. Průměru hodnota jedné soutěžené zakázky dosahovala výše 2,35 milionu korun, což je o více než o 0,5 milionu korun více než průměrná hodnota zakázky ve Zlínském kraji, se umístil na druhém místě. 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.