Téměř polovina čínských milionářů má v plánu odstěhovat se ze své země v příštích pěti letech. Podle televize CNBC by takový únik mohl přispět k prohloubení obav o vývoj čínské ekonomiky s ohledem na přesun peněz do zahraničí místo toho, aby byly investovány v Číně.

Společnost Barclays in Ledbury se ve svém výzkumu ptala více než dvou tisíc lidí ze 17 zemí světa, jejichž majetek dosahuje hodnoty 1,5 milionu dolarů a více (32 milionů korun). Z čínských milionářů uvedlo 47 procent, že plánuje emigrovat, a dalších 20 procent, že se zatím nerozhodlo.

To představuje nejvyšší míru plánovaného odlivu milionářů na světě. Na druhém místě je Katar s 36 procenty a na třetím místě region Latinské Ameriky s 34 procenty.

Jako důvod emigrace označilo 78 procent čínských respondentů hledání "lepšího vzdělání nebo pracovních příležitostí" pro své děti. 73 procent uvedlo, že hledá "ekonomickou bezpečnost", a 72 procent, že si přeje "příznivé ovzduší." Jako ideální místo pro pobyt jich nejvíce označovalo Hongkong, Kanadu a USA.

Průzkum tak doplňuje zjištění čínského časopisu o bohatství a luxusu Hurun Report z počátku tohoto roku, podle kterého 64 procent čínských milionářů buď již emigrovalo, nebo se k tomu chystá.

I jiné asijské milionáře láká především odstěhování do Severní Ameriky, zatímco blízkovýchodní jsou v tomto ohledu rozdělení na dvě poloviny: ta druhá polovina upřednostňuje Evropu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru