Čeští pěstitelé ovoce a zeleniny zatím podali 23 žádostí o kompenzace ve výši 21 milionů korun za ruské embargo na dovoz potravin kvůli sankcím EU.

V pořadu Partie televize Prima to v neděli uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Přímé dopady embarga by se ale podle něj mohly vyšplhat až na 300 milionů korun.

Ministr připomněl, že bude Evropskou komisi žádat o zvýšení celkové částky na pomoc zemědělcům. EK na ni původně vyčlenila 125 milionů eur (téměř 3,5 miliardy korun), ani opatření za 200 milionů eur ale podle Jurečky nemohou stačit.

"Nikdo ze zemědělců neočekává stoprocentní kompenzace, to ani náhodou, ale měli bychom se bavit minimálně o půlmiliardě až miliardě eur, které bychom měli v příštích měsících uvolnit na to, aby se trh v některých komoditách úplně nerozsypal," řekl ministr.

Jako příklad uvedl mléko, jehož průměrná cena je v ČR 9,50 Kč za litr při nákladech 7 až 7,40 Kč na litr.

Pokud by cena mléka kvůli přebytku na domácím trhu v důsledku embarga spadla pod osm korun, spousta zemědělců bude zvažovat, zda pokračovat v jeho výrobě, uvedl Jurečka.

Jurečkův partner v diskusi, předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik, podotkl, že české zboží se bude na ruský trh vracet velmi těžko. Česká republika by proto již nyní měla intenzivně hledat nové trhy.

Perspektivní jsou přitom podle Kováčika Bělorusko, Kazachstán nebo Ázerbájdžán.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru