Polský správce plynovodů oznámil další snížení dodávek ruského plynu, ujistil ale odběratele, že přísun suroviny neklesl pod úroveň odbytu.

Snížení dojednaných dodávek o deset procent oznámil i slovenský dovozce SPP, o 15 procent v pátek poklesl proud plynu z Ruska do Rakouska.

Gazprom oznámil, že požadované objemy jsou maximální a není schopen je naplnit.

Mluvčí polské společnosti Gaz-System oznámila, že v pátek do země ruský Gazprom dodal 20 milionů krychlových metrů plynu, což je méně, než požadovala polská dovozní společnosti PGNiG.

"Požadavky PGNiG uspokojeny nebyly, ale Polsko dostává vyšší množství plynu, než je jeho denní spotřeba," uvedla mluvčí Malgorzata Polkowská.

Mluvčí Gazpromu agentuře Reuters sdělil, že ruský monopolní vývozce není schopen dodat polskému zákazníkovi veškerý plyn, který požaduje.

"Chtějí po nás maximální objemy, avšak my jsme schopni dodat jen množství blízké dennímu minimu," řekl mluvčí. O důvodech potíží Gazpromu se zpráva Reuters nezmiňuje.

Mluvčí slovenského dovozce SPP v prohlášení uvedl, že dodávky ruského plynu se v sobotu opět snížily o deset procent. "Navzdory tomu naše společnost zaručuje stabilní dodávku plynu všem našim zákazníkům," konstatoval mluvčí Peter Bednár.

Také rumunský plynovodní operátor Transgaz informoval, že ruský Gazprom zrušil plán snížit dodávky plynu do Rumunska o devět procent již v sobotu a o pět procent v neděli.

Rumunský ministr energetiky Razvan Nicolescu agentuře Agerpres sdělil, že Gazprom Bukurešť ujistil o nezměněných víkendových objemech. O plánech na snížení dodávky plynu prý Gazprom bez udání důvodu informoval v pátek.

Poměrně významné výpadky v dodávkách ruského plynu zaznamenala během uplynulého týdne řada zemí střední a východní Evropy. Česká republika podobný pokles neregistrovala.

Ruský vývozce Gazprom výpadky nevysvětlil a několikrát je naopak popřel.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru