Rozhodnutím nejvyššího soudu EU končí sedmiletý boj společnosti MasterCard proti rozhodnutí antimonopolního úřadu EU. Soudci potvrdili rozhodnutí nižšího soudu EU z roku 2012, který uvedl, že přeshraniční poplatky nemohou být považovány za objektivně nezbytné, protože systém je schopen fungovat i bez těchto poplatků.

"Soudní dvůr potvrzuje rozsudek tribunálu, a uznává tak rozhodnutí Evropské komise, které zakazuje mnohostranné mezibankovní poplatky požadované společností MasterCard," uvedli soudci.

Mnohostranně sjednané mezibankovní poplatky byly účtovány za každou přeshraniční transakci debetní a kreditní kartou, tedy v případě, že majitel platil kartou v jiném státě. Ponechávala si je banka, která kartu vydala, a byly účtovány obchodníkům. Rozhodnutí se týká pouze poplatků z transakcí uskutečněných v Evropě.

MasterCard je druhým největším vydavatelem kreditních a debetních karet na světě za společností Visa. MasterCard zavedl přeshraniční poplatky za použití karty v zahraničí v roce 1992 a jejich výši stanovil na 0,4 až 1,2 procenta z objemu transakce.

EK rozhodla už v roce 2007, že MasterCard musí přeshraniční poplatky zrušit. Firma je sice ve stanovené lhůtě zrušila, tento krok ale kompenzovala zdražením některých služeb.

Brusel se proto později s firmou dohodl, že společnost vrátí ceny na předchozí úroveň a bude moci poplatky dál vybírat. Výrazně je však zlevní, a to na 0,2 procenta u debetních karet a na 0,3 procenta u karet kreditních. Dohoda však neměla vliv na soudní spory.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru