Přes půl milionu podnikatelů v Česku podniká prostřednictvím společnosti s ručením omezeným. Mezi nimi jsou v jednoznačné převaze muži, ale v posledních letech zastoupení žen výrazně roste. Zatímco v roce 2012 bylo mezi vlastníky firem jen 15 procent žen, letos je jich téměř pětina (24 %). Detailní analýzu vlastnických vztahů tuzemských "eseróček" podle věkové struktury a pohlaví majitelů zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

Podnikání v Česku je doménou zejména střední generace. Majitelé českých "eseróček" jsou nejčastěji (27,6 %) ve věku mezi 40 a 49 let. Následují věkové kategorie 50–59 (22,9 %) a 30–39 (21,1 %). Majitelů společností s ručením omezeným po šedesátce je 17,9 procenta, zatímco vlastníků do 30 let je jen 6,2 procenta.

Mladší generace sbírá zkušenosti 

"Velmi nízké zastoupení mladší generace mezi majiteli společností s ručením omezeným způsobují zejména široké možnosti studia a snadná realizace praxe v zahraničí," komentuje výsledky studie analytička Bisnode Petra Štěpánová. Mladí lidé před zahájením podnikání často nejprve sbírají zkušenosti v zavedených firmách, navazují kontakty, ale také shromažďují potřebný kapitál pro zahájení podnikání.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.