Správa st. hm. rezerv

- Ústřední orgán státní správy v oblastech hospodářských opatření pro krizové stavy, ropné bezpečnosti a hmotných rezerv.
- Doplňuje, ochraňuje, obměňuje a udržuje státní hmotné rezervy, včetně zásob pro humanitární pomoc.
- Instituce vznikla v roce 1959.
- Ročně nakupuje zboží a služby za 1,9 miliardy korun.

"Když to trochu přeženu, naše rezervy zajišťují lidem klidný spánek," říká předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. V rozhovoru pro týdeník Ekonom mimo jiné popisuje, jak by chtěl zabránit korupci a tunelování při uzavírání smluv s privátními firmami, které se o část zásob strategických surovin starají.

Člověk by řekl, že smyslem státních hmotných rezerv je udržovat zásobu strategických surovin a materiálů v tuzemsku. Proč tedy skladujete naftu v Německu?

Správa státních hmotných rezerv uzavřela smlouvu s Viktoriagruppe v roce 2004, kdy ta firma nabídla výhodnější cenu než konkurence. Ve společném evropském prostoru to není nic mimořádného, navíc tato firma pro nás skladuje ropné produkty rovněž v Česku. Mým úkolem je smlouvu revidovat a aktualizovat. Nafta je ovšem jedinou položkou, kde je část rezerv uskladněna v zahraničí, a i v tomto případě se naprostá většina nachází v tuzemsku.

Při kontrole skladu v německém Krailingu jste však zjistili, že chybí 700 tisíc litrů nafty. Společnost, která sklad provozuje, zaplatila pokutu. Jenže na pokuty by motory nejely. Jaká opatření budou následovat?

Hned po svém nástupu jsem rozhodl, že kontroly budou častější, protože stát musí mít jistotu, že rezervy jsou kdykoli k dispozici. Od února jsme už provedli celou řadu kontrol a z množstevního hlediska bylo až na Krailing vše v pořádku. Jakmile nám Viktoriagruppe dodala informaci, že doplnila chybějící množství nafty, udělali jsme další kontrolu. Ta už žádné pochybení neodhalila. Zároveň se snažím, aby naše kontrolní oddělení mělo na podobné akce patřičné vybavení i dostatek odborníků – jejich počet by se měl ještě v letošním roce zvýšit minimálně o dva až tři.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru