Slovensko možná odkoupí podíl v největším slovenském výrobci elektřiny Slovenské elektrárne (SE), kterého prodává italská skupina Enel. Řekl to premiér Robert Fico. Stát, který v SE drží 34 procent akcií, by v případě koupě dvoutřetinového podílu od Enelu elektrárny zcela ovládl. O akcie SE už dříve projevil zájem i Energetický a průmyslový holding (EPH) a společnost ČEZ.

"Pokud by se v budoucnu ukázalo, že je pro stát výhodné pokusit se získat akcie (od) italského Enelu, tak se o to určitě pokusíme," citovala Fica slovenská média. Premiér to řekl po páteční návštěvě dolu v Novákách na středním Slovensku, odkud SE dostávají dotované uhlí na výrobu elektřiny.

Zatím není známo, z jakých zdrojů by země nákup akcií elektráren financovala. Kvůli rostoucímu zadlužení Slovenska musela Ficova jednobarevná vláda sociálních demokratů letos přistoupit ke škrtům v rozpočtových výdajích.

Právě nedostatkem peněz Fico v minulosti zdůvodňoval rozhodnutí své vlády nekoupit akcie slovenských plynáren (SPP), které prodávali zahraniční akcionáři SPP. Devětačtyřicetiprocentní podíl a manažerskou kontrolu v SPP za 2,6 miliardy eur (více než 71 miliard Kč) loni získal EPH.

Prodej akcií SE je součástí plánu Enelu prodat majetek v hodnotě 4,4 miliardy eur s cílem snížit svůj dluh. Enel ovládl slovenského výrobce elektřiny v roce 2006, kdy v soutěži o 66 procent akcií podniku zvítězil právě před ČEZ a ruským podnikem RAO UES. Za kontrolní podíl v SE zaplatil 840 milionů eur.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru