Českým stavebním firmám někdo rozesílá falešné zálohové faktury na miliony korun s výzvou k okamžité úhradě. Vydává se přitom za společnost Metrostav.

Falešné výzvy k zaplacení dostalo už na třicet firem, celkem měly uhradit přes 60 milionů korun.

Podvodné faktury chodí firmám z různých krajů už minimálně od letošního května, většinou jsou vystavené na částky mezi jedním až třemi miliony korun.

"Faktura byla vždy doručena jako příloha e-mailové zprávy z existující e-mailové adresy člena vedení společnosti s textem: 'Uhradit, když přidu (sic) vysvětlím.' Platba měla být poukázána na údajný účet společnosti Metrostav vedený u různých bank v ČR," uvedl mluvčí Metrostavu František Polák.

"Faktura je vzhledově stejná jako pravá a obsahuje všechny náležitosti včetně razítek a podpisů oprávněných zástupců obou stran," doplnil Polák.

Pozastavil se také nad tím, že jde o současné či bývalé klienty Metrostavu. S některými prý firma nebyla v kontaktu už několik let.

Ve výše uvedených případech společnostem škoda nevznikla. Zástupci firem totiž před odesláním peněz do Metrostavu zavolali, a pokus o podvod tak odhalili.

"Vůbec ale v tuto chvíli netušíme, jestli se to nestalo také někomu jinému. Navíc nedokážeme vyloučit, že výše popsané jednání bude pokračovat," varoval před dalšími možnými případy Polák. 

V případě jakéhokoliv podezření na podvodnou fakturu se mají firmy okamžitě obrátit přímo na Metrostav.

Stavební firma se už obrátila na policii, konkrétně jihomoravské krajské ředitelství v Brně. Ta by měla zjistit, zda se neznámý pachatel nedopustil trestného činu podvodu či jiného protiprávního jednání.

Metrostav je z pohledu tržeb jedničkou českého trhu, loni mu mírně vzrostly na 21,6 miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru