S Novým rokem vstoupil v účinnost zákon o obchodních korporacích, který podnikatelům umožňuje zakládat společnosti s ručením omezeným jen s minimálním symbolickým kapitálem ve výši jedné koruny. Byla tak prolomena dosavadní 200 tisícová hranice, kterou jako položku zapsaného kapitálu stanovoval obchodní zákoník.

Jen za první pololetí letošního roku byly téměř dvě třetiny (64,3 %) nově založených „eseróček“ registrovány se základním kapitálem nižším než oněch 200 tisíc korun. Pro tuto možnost se rozhodlo na 7 917 podnikatelů a více než tisícovka z nich (1023) dodržela pouze nový zákonný minimální limit pro zapsaný kapitál ve výši jedné koruny.

Třetina podnikatelů se stále řídila předešlou zákonnou úpravou a do firmy vložila jako položku základního kapitálu přesně 200 tisíc korun. Pouze 3,6 procenta (438) nově zapsaných „eseróček“ má základní kapitál vyšší než 200 tisíc korun. Vyplývá to z databází a výpočtů poradenské společnosti Bisnode.

Dostupnější "eseróčko" 

Dopad změny výše základního kapitálu při založení s.r.o. komentuje i analytička CRIF – Czech Credit Bureau Věra Kameníčková, která jej hodnotí jako nikterak výrazný. Tvrzení dokládá statistikami počtu nově vzniklých obchodních společností (za prvních šest měsíců roku 2011 až 2014), ve kterých naprosto převažují společnosti s ručením omezeným. V prvním pololetí letošního roku bylo založeno na 12 847 obchodních firem, což v meziročním srovnání značí růst o přibližně tři procenta, který nelze hodnotit jako výrazný.

Vzniklé obchodní společnosti 6M2011 6M2012 6M2013 6M2014
Počet 12 567 11 818 12 456 12 847
Meziroční změna x -6 % +5 % +3 %

Zdroj: CRIF

Zákon o obchodních korporacích je spíše faktickou reflexí aktuálního podnikatelského prostředí. "Zákonodárce zmírnil kapitálové nároky na základní kapitál. V předchozí „formě“ s.r.o. stačilo založit firmu, složit 200 tisíc korun na základní kapitál, a následně podnikatel mohl tyto prostředky vybrat a využít na firemní záležitosti. Nebylo tedy zajištěno, že firma má neustále k dispozici celou výši základního kapitálu. Společnost s ručením omezeným tak mohla disponovat milióny, stejně jako nulovým majetkem. Tento stav se změnou zákona nemění a s.r.o. se naopak stala více dostupnou formou pro mikropodnikání," hodnotí dopady nové legislativní úpravy analytik Bisnode Michal Řičař. 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 10 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.