Investiční skupina Penta ve spolupráci s nizozemskou investiční společností V3 Media Holdings koupila přední slovenská vydavatelství 7 Plus a Trend Holding. Samotnou akvizici uskutečnila společnost V3 Media Holdings. Penta plánuje v budoucnu vstoupit na mediální trh také v České republice a v Polsku.

 "Ekonomický model fungování především tištěných medií čelí zásadním výzvám v podobě poklesu tržeb z reklamy. Na to, aby se tradiční média dokázala přizpůsobit této nové realitě a přežít, potřebují finančně silného a stabilního investora. (...) Naším cílem je podílet se na vybudování ekonomicky úspěšného modelu fungování medií ve středoevropském regionu," uvedl mluvčí Penty Martin Danko.

Penta podobně slibuje redakcím nezávislost a přesná pravidla řízení redakcí. "Jsme si plně vědomi zodpovědnosti i obav, které může náš vstup na mediální trh vyvolat – především proto, že naše investiční skupina patří mezi přední hráče na slovenském, českém a polském trhu. I proto chceme důsledně oddělit řízení a činnost redakcí od našich dalších podnikatelských aktivit či zájmů," sdělil Danko.

Společnost 7 Plus je druhým největším vydavatelstvím na Slovensku. Vydává 15 titulů včetně nejčtenějšího týdeníku Plus 7 dní a třetího nejprodávanějšího deníku Plus Jeden deň nebo spravuje zpravodajský server Aktuálne.sk. Do portfolia vydavatelství Trend Holding patří ekonomický týdeník Trend a dvoutýdeník Profit.

Penta uvedla, že pro vstup na mediální trh se rozhodla z důvodu odchodu nadnárodních vydavatelských skupin z regionu a vzhledem k podnikatelským aktivitám skupiny, jejíž firmy se zaměřují na spotřebitele.

Finanční skupina plánuje vytvořit tým expertů, který bude odpovědný za další akvizice medií v ČR, na Slovensku a v Polsku. "Jsme si plně vědomi odpovědnosti i obav, které vyvolává náš vstup na mediální trh především tím, že naše investiční skupina patří mezi přední hráče na slovenském, ale i českém či polském trhu. I proto chceme důsledně oddělovat řízení a činnost redakcí od našich dalších podnikatelských aktivit," uvedla Penta.

Skupina Penta v minulosti investovala především do maloobchodu, zdravotnictví, letecké výroby, strojírenství, energetiky, zábavního průmyslu, bankovnictví a realit.

Loni změnilo majitele slovenské vydavatelství Ecopress, které na Slovensku vydává list Hospodárske noviny a další odborné tituly. Novým vlastníkem Ecopressu se stala Skupina Agrofert Holding, za kterou stojí nynější český ministr financí Andrej Babiš.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru