Místopředsedou dozorčí rady státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) se stal ekonom konfederace odborů a poradce ministra financí Jaroslav Ungerman. Vystřídal prvního náměstka ministerstva financí Lukáše Wagenknechta.

Po dnešním jednání dozorčí rady to ČTK oznámila mluvčí EGAP Hana Hikelová. Rada také schválila pojištění bankovních záruk kvůli vývozu letounů L-159 do Iráku a zveřejnila výsledky za první pololetí, a to ztrátu 167 milionů korun.

Wagenknecht na svůj post podle Hikelové rezignoval, bližší důvody odchodu dosavadního místopředsedy dozorčí rady ale nesdělila. Redakce IHNED.cz se Wagenknechta pokoušela kontaktovat.

Nový místopředseda Ungerman byl nominován za ministerstvo financí. V současnosti totiž působí nejen jako makroekonom Českomoravské konfederace odborových svazů, ale také jako poradce ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Rada se rovněž zabývala plněním obchodního plánu. Společnost se za první pololetí letošního roku ocitla ve ztrátě, která činí 166,6 milionu korun. "Obchodní výsledek je ovlivněn zejména politickými událostmi na Ukrajině a následnou eskalací konfliktu s Ruskem," míní Hikelová. Podle ní to poznamená i celoroční hospodářské výsledky.

Dozorčí rada dnes také projednala pojištění bankovních záruk za společnost Aero Vodochody Aerospace kvůli vývozu 12 letounů L-159 do Iráku. "Udělila výchozí souhlas s pojištěním záruk, které jsou prvním krokem k dokončení tohoto obchodního případu," sdělila mluvčí EGAP.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru