Energetická skupina ČEZ získá asi 210 milionů korun (7,5 milionu eur) z projektu Gacko v Bosně. Společnost vyhrála arbitráž, kterou vyvolala v roce 2009 kvůli nedodržení smluvních podmínek v projektu rekonstrukce staré a výstavby nové elektrárny Gacko v Bosně a Hercegovině. Projekt byl tehdy zastaven ještě před zahájením investiční fáze.

"Žalované státní společnosti Elektroprivreda Republiky srbské (Bosna a Hercegovina) tribunál uložil povinnost odkoupit od ČEZ její podíl ve společném holdingu Nove Elektrane Republiky srbské (NERS) za kupní cenu dva miliony eur zvýšenou o smluvně stanovené úroky," uvedla v úterý mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

Podle ní navíc ČEZ získá další dva miliony eur navýšené o úroky z prodlení jako náhradu škody. "Spolu s již vymoženou náhradou ve výši 2,2 milionu eur tak ČEZ celkově obdrží kompenzaci přibližně 7,5 milionu eur," dodala Půlpánová. Ta také uvedla, že tribunál současně zamítl veškeré nároky vznesené srbskou protistranou.

"Naše strategie je konzervativní, vždy se snažíme obsáhnout všechna rizika, která s sebou nesou projekty v méně stabilním podnikatelském prostředí. Tak tomu bylo i v tomto případě a jsem rád, že nám dal nezávislý soud za pravdu," uvedl ředitel divize zahraničí ČEZ Tomáš Pleskač.

ČEZ vlastnil ve společném holdingu NERS podíl ve výši 51 procent. Zbývajících 49 procent patřilo společnosti Elektroprivreda RS. Podle dohody z roku 2007 měl ČEZ možnost prodat svůj podíl zpět, druhá strana na to ale nepřistoupila. ČEZ proto v květnu 2009 podal návrh na arbitráž.

Dnešní výsledek není první případ, kdy nároky ČEZ potvrdil až soud. První arbitráž vyhrál ČEZ v lednu 2009 proti Bulharsku. "Je to naše druhá vítězná arbitráž ze dvou, což je důkazem toho, že je ČEZ schopen úspěšně bránit svá práva, a to i při investici mimo území Evropské unie," dodal Pleskač.

Na konci června společnost také oznámila, že uzavřela dohodu s Albánií, což byla další země, kde investovala. ČEZ podle ní získá zpět do roku 2018 v ročních splátkách asi 2,75 miliardy korun. V tomto případě ale k dohodě došlo ještě před mezinárodním arbitrážním soudem.

V investicích v zahraničí firma nicméně pokračuje. Minulý týden například oznámila, že byla spuštěna nová paroplynová elektrárna v tureckém Egemeru, na jejíž výstavbě se ČEZ podílel.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru