Výzkumná laboratoř Google X pracuje na dronech, které chce v budoucnu využít pro doručování zásilek. Vlastní bezpilotní letadla přitom vyvíjí i společnost Amazon.

Google pracuje na vývoji dronů pod označením Project Wing, drony chce nasadit už za několik let. Zprávu přinesla agentura Bloomberg.

Podle ní Google pracuje na vývoji vlastních dronů už dva roky. Konkuruje tak Amazonu, který koncem minulého roku oznámil, že hodlá testovat vlastní bezpilotní letouny.

Obě firmy jimi chtějí nahradit dosavadní způsoby doručování zásilek. Podle Google budou drony levnější, rychlejší a více přátelské k životnímu prostředí.

"Ještě než vyvineme nový systém, chceme se poučit o tom, v jakých situacích by vzdušné doručování mohlo lidem pomoci v jejich práci a každodenních životech," uvedla společnost Google.

Laboratoř Google X už dříve vyvinula brýle Google Glass a nyní pracuje například na autech, která nebudou potřebovat řidiče.

Google už letos drony otestoval v australském Queenslandu, kde dvěma farmářům doručil zásilku s rádii a krmením pro psy.

Problém nových technologií je ale v legislativě. Federální letecký úřad (FAA) dosud komerční lety dronů do 25 kilogramů nepovolil jinde než na Aljašce.

Zvažuje ale, že by udělil výjimku filmařům a komerčním letům, které by rád provozoval Amazon. Podle úřadu zatím Google o výjimku pro testování letadel nepožádal.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru