Největší ruská automobilka AvtoVAZ hodlá do roku 2020 zrušit asi 25 tisíc pracovních míst, což odpovídá zhruba 45 procentům její celkové pracovní síly.

Firma si chce tímto krokem posílit konkurenceschopnost. Francouzskému listu Les Echos to řekl finanční ředitel Jevgenij Belinin. Počet pracovníků by podle něj měl klesnout na 30 tisíc ze současných 55 tisíc osob.

Automobilku AvtoVAZ ovládá francouzsko-japonská aliance Renault-Nissan. Společnost již tento týden oznámila, že hodlá kvůli klesající poptávce na domácím trhu v příštích třech měsících omezit výrobu vozů Lada, připomíná agentura Reuters.

Poptávku po autech v Rusku tlačí dolů zpomalení hospodářského růstu, za kterým stojí především negativní dopady ukrajinské krize.

V červenci tempo meziročního poklesu prodeje nových osobních automobilů na ruském trhu podle podnikatelské asociace AEB zrychlilo na 23 procent z červnových 17 procent.

Ruská vláda tento týden oznámila, že od září podpoří prodej nových automobilů takzvaným šrotovným. Celkem chce v letošním roce na šrotovné vyčlenit deset miliard rublů (téměř šest miliard korun).

Poradenská společnost PricewaterhouseCoopers (PwC) tento měsíc předpověděla, že ruský automobilový trh se v celém letošním roce propadne o osm až 12 procent. Zhoršila tak svou lednovou prognózu, která počítala s tříprocentním poklesem.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru