Meziroční míra inflace v eurozóně v srpnu klesla na 0,3 procenta z červencových 0,4 procenta. Vyplývá to z rychlého odhadu, který dnes zveřejnil statistický úřad Eurostat.

Inflace v měnové unii se tak opět vzdálila cílové úrovni Evropské centrální banky (ECB). Pokles se shoduje s odhady analytiků oslovených agenturou Reuters.

Podle statistiků ke zpomalení inflace zřejmě nejvíce přispěly ceny energií, které se snížily odhadem o dvě procenta. Ceny potravin, alkoholu a tabáku klesly o 0,3 procenta.

Rychlý odhad inflace nezahrnuje údaje o vývoji spotřebitelských cen v jednotlivých členských zemích eurozóny. Eurostat je zveřejní 17. září.

Inflace v eurozóně je už dlouho výrazně pod cílovou úrovní, kterou má ECB stanovenu těsně pod dvěma procenty. Je navíc pod úrovní jednoho procenta, kterou ECB označuje za "nebezpečnou zónu".

Banka proto na počátku června snížila základní úrokové sazby na nová historická minima a přistoupila k novým nekonvenčním opatřením na podporu ekonomiky.

Měnový výbor ECB se znovu sejde příští týden. Dnešní data podle agentury Rueters zřejmě opět rozvíří debatu, zda by ECB měla přistoupit k dalším opatřením ve snaze zabránit případné deflaci v zemích platících eurem.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru