Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Český statistický úřad zveřejní tvorbu a užití HDP za 2. čtvrtletí 2014.

Praha. Česká národní banka zveřejní statistiku měnového vývoje k 31. červenci 2014.

Praha. Česká národní banka zveřejní úrokové sazby měnových finančních institucí v ČR za červenec 2014.

Praha. Český statistický úřad zveřejní míry zaměstnanosti a nezaměstnanosti a ekonomické aktivity za červenec 2014.

Brusel. Zveřejněn bude rychlý odhad srpnového vývoje inflace v eurozóně.

Vídeň. Rakouská stavební společnost Strabag zveřejní hospodářské výsledky za 2. čtvrtletí 2014.

Věřitelé NWR budou schvalovat restrukturalizaci

NWR byla loni v provozní ztrátě 10 milionů eur.Věřitelé těžařské společnosti New World Resources (NWR), které patří i společnost OKD, budou dnes v Londýně hlasovat o kapitálové restrukturalizaci společnosti. Ta má snížit nominální hodnotu dluhu společnosti ze současných 825 milionů eur na 500 milionů eur. NWR potřebuje pro její schválení souhlas tří čtvrtin jak zajištěných, tak nezajištěných věřitelů.

Společnost NWR pevně věří, že věřitelé restrukturalizaci schválí. NWR na začátku července uvedla, že pokud by se s věřiteli na podmínkách kapitálové restrukturalizace nedohodla, musela by prodat své dceřiné společnosti, včetně černouhelné OKD.

Skupina Home Credit spadla do ztráty 2,2 miliardy korun

Kvůli situaci v Rusku spadla do ztráty skupina Home Credit, která je součástí skupiny PPF. V prvním pololetí prodělala 2,2 miliardy korun, loni přitom vykázala zisk kolem 6,1 miliardy. Firmě se ale dařilo růst v Asii.

Vytvářela oprávky a rezervy v Rusku v reakci na regulatorní požadavky, negativní makroekonomický vývoj a aktuální tržní rizika. Problémy v Rusku vyrovnávaly silné výsledky zejména v Číně. Ta zaznamenala růst nově poskytnutých úvěrů o 56,1 procenta. V Indonésii se růst úvěrů dokonce zečtyřnásobil.

Pokračuje Čínské investiční fórum

Druhý den dnes zakončí pražské česko-čínské fórum, kterého se účastní 500 čínských a 700 českckýh hostů z řad politiky a byznysu. Dnes bude akce pokračovat diskusemi o informačních technologiích, zdravotnictví či vědě a výzkumu.

Ve čtvrtek první čínský vicepremiér Čang Kao-li uvedl, že se jeho země chce ve střední a východní Evropě podílet na stavbě silnic, železnic či další infrastruktury. Ministr průmyslu a obchodu také prohlásil, že Čína má zájem účastnit se tendru o dostavbu jaderných elektráren Temelín a Dukovany.

Piloti Germanwings vstoupili do stávky

Piloti požadují zvýšení platu o deset procent během dvou let.Piloti německých nízkonákladových aerolinií Germanwings dnes zahájili na šest hodin stávku. Zrušit se tak musí celkem 116 letů, což zasáhne kolem 15 tisíc cestujících zejména na vnitrostátních spojích.

Zaměstnanci firmy stávkují kvůli sporu o důchodový program, který již téměř rok vedou s mateřskou společností Lufthansa. Odborový svaz kvůli tomuto sporu uspořádal stávku už letos v dubnu. Protest tehdy trval tři dny, zasáhl všechny aerolinky ze skupiny Lufthansy a vedl ke zrušení 3800 letů.  

Česká spořitelna rozdělí klienty podle příjmů

Pod novu značkou "Blue" nabídne Česká spořitelna služby klientům, kterým na účet chodí víc než 30 tisíc korun měsíčně nebo mají v bance vysoké úspory či úvěry. Movitější klienti tak budou moci využívat jiné služby, než jaké banka nabízí pro masový trh. Nové služby budou viditelně odděleny i v rámci poboček.

 Připravovaná změna ovlivní i 300 tisíc stávajících klientů banky. O klienty s nadprůměrnými příjmy se banky často přetahují, protože jsou pro ně lepším zdrojem financí. Služby pro movitější klienty tak nabízí řada bank, žádná je ale dosud nevyčlenila pod vlastní značku.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru