Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Sázková společnost Fortuna zveřejní hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí.

Znojmo. Textilní společnosti Pegas Nonwovens zveřejní pololetní zprávu.

Lucembursko. Developerská společnost Orco Property Group zveřejní hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí.

Londýn. Nápojová skupina Stock Spirits Group oznámí pololetní hospodářské výsledky.

Paříž. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) vydá zprávu o trhu energie z obnovitelných zdrojů.

Paříž. Francouzský výrobce alkoholických nápojů Pernod Ricard, který vlastní českou Becherovku, zveřejní hospodářské výsledky za fiskální rok.

Začíná česko-čínské fórum

V Praze bude dnes zahájeno dvoudenní Čínské investiční fórum, kterého se zúčastní přes 500 čínských a 700 českých hostů z politiky a byznysu. Akci zahájí český premiér Bohuslav Sobotka a první čínský vicepremiér Čang Kao-li.

První den fóra se bude debatovat převážně o spolupráci v obchodu a investicích, dopravě a letectví, cestovním ruchu a finančnictví. Bude se jednat například o zřízení přímé linky mezi Prahou a Šanghají či Pekingem. Zároveň by guvernéři čínských provincií měli podepsat memorandum o spolupráci se zástupci střední a východní Evropy. Vznikne tak společná asociace se sídlem v Česku.

Soud odmítl zákaz některých telefonů Samsung

Samsung Electronics Company, ilustrační fotoAmerická firma Apple neuspěla s požadavkem zakázat prodej některých telefonů a tabletů jihokorejské firmy Samsung. Soudkyně amerického soudu požadavek zamítla, protože Apple podle ní neprokázal, že prodejem těchto výrobků bude poškozena jeho pověst jako inovátora mobilních technologií.

Mezi oběma společnostmi hoří dlouholetý patentový spor. Největší světový výrobce mobilních telefonů Samsung je od roku 2011 obviňován, že kopíruje svého amerického rivala. Letos již soud Samsungu nařídil zaplatit americké firmě 120 milionů dolarů odškodného za porušení tří patentů Applu. 

Orco za 1,75 miliardy korun prodá projekt ve Varšavě

Česko-lucemburská developerská společnost Orco Property Group se dohodla na prodeji svého varšavského projektu Zlota 44 za 63 milionů eur (zhruba 1,75 miliardy Kč). Rozestavěnou vysokopodlažní budovu v centru polského hlavního města převezme konsorcium podniků Amstar a BBI Development.

Projekt se velkou měrou podílel na ztrátě 227 milionů eur, kterou Orco vykázalo za loňský rok. V letošním prvním čtvrtletí firma prodělala 54,4 milionu eur. Výsledky za druhé čtvrtletí představí firma dnes. Největším akcionářem Orka se letos stal podnikatel Radovan Vítek. V podniku vlastní přes 30 procent akcií a fakticky jej ovládá.

Kia postaví továrnu v Mexiku

Jihokorejská automobilka Kia plánuje investovat miliardu dolarů do vybudování nové továrny v Mexiku. Závod by měl produkovat zhruba 300 tisíc vozů ročně. Zahájení výroby se plánuje na rok 2016.

Automobilka tak chce výrazně posílit svou pozici na trhu ve Spojených státech, kde má zatím pouze jednu továrnu. Středoamerická země je atraktivní nízkými náklady a výroba automobilů zde navíc tvoří jednu z nejdůležitějších součástí průmyslu. Svou továrnu zde chtějí vybudovat například i BMW či Daimler. Z Mexika navíc může jihokorejská firma obsluhovat i rychle rostoucí trhy Latinské Ameriky.  

Začíná agrosalon Země živitelka

V Českých Budějovicích se dnes otevřou brány největšího českého zemědělského veletrhu. Na místním výstavišti se představí 628 vystavovatelů a obchodníků z potravinářského a zemědělského odvětví. Silné bude zvlášť zastoupení prodejců zemědělské techniky.

Zvláštní pozornost bude věnována i obnově a rozvoji venkova či myslivosti. V loňském roce veletrh navštívilo přes sto tisíc lidí. Dnešního slavnostního zahájení se bude účastnit i prezident Miloš Zeman.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru