Ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová byla ve Francii obviněna pro podezření z nedbalosti v případu politického podvodu. Soud ji začal vyšetřovat jako podezřelou v případě tzv. "Affaire Tapie", který se týká odškodného pro kontroverzního přítele někdejšího pravicového prezidenta Nicolase Sarkozyho, podnikatele Bernarda Tapieho. 

Lagardeová je podezřelá, že se ještě jako francouzská ministryně financí podílela na zpronevěře veřejných prostředků. V roce 2008 údajně rozhodla, že se spor podnikatele Tapie z 90. let, který vedl s bývalou státní bankou Crédit Lyonnais, bude řešit v rozhodčím řízení. Arbitráž pak Tapiemu umožnila získat 400 milionů eur (nyní asi 11 miliard korun).

Na své obvinění ředitelka MMF reagovala tvrzením, že nehodlá odstoupit a podle jejího mluvčího už své právníky požádala, aby podali odvolání. "Chci se odvolat proti tomuto rozhodnutí, které považuji za naprosto neopodstatněné," citoval ji list Financial Time. Pokud by ale s odvoláním neuspěla, mohlo by to její setrvání v čele MMF ohrozit, myslí si francouzští komentátoři. 

Bývalý televizní moderátor nebo vlastník cyklistických týmů, které vyhrály dvakrát Tour De France, Tapie v roce 1993 prodal svůj majoritní podíl ve firmě Adidas, aby se mohl stát ministrem v tehdejší francouzské vládě. Poté ale zažaloval státem vlastněnou banku Crédit Lyonnais, která prodej akcií řídila, že jej ošidila, když vědomě podíl podcenila a požadoval odškodné.

Podle vyšetřovatelů mu v rámci arbitráže, která Tapie měla odškodnit a jejímž členem byla i Lagardeová, byla nabídnuta dohoda výměnou za jeho podporu bývalého prezidenta Sarkozyho, uvedl server BBC. Kritici Lagardeové proto vytýkají, že zvolila soukromou proceduru (tedy arbitráž), i když šlo o veřejné prostředky, a že se proti rozhodnutí arbitráže neodvolala. Tvrdí také, že věděla o předpojatosti některých členů arbitrážní komise. 

"Po tříletém (právním) řízení a desítkách hodin výslechů vyšetřující komise soudu dospěla k tomu, že jsem nespáchala žádný trestný čin. Jediným obviněním je to, že jsem prý nebyla dostatečně bdělá," řekla Legardeová v prohlášení.

Tapie vehementně tvrzení, že podporoval Sarkozyho, aby zmanipuloval arbitrážní proces, odmítá. Oficiální vyšetřování francouzské političky a ekonomky začalo v roce 2011 – ještě předtím, než byla jmenována do čela Mezinárodního měnového fondu. Vedení MMF tedy o celé věci vědělo a už tehdy Lagardeovou podpořilo. 

MMF na dotaz AFP uvedl, že jeho šéfka se již k případu vyjádřila a fond k obvinění nemá "další komentář". Lagardeová "je nyní na cestě do Washingtonu a jakmile to bude možné, bude samozřejmě informovat výkonnou radu MMF," sdělil mluvčí fondu Gerry Rice.

Případ projednává Republikový soudní dvůr v Paříži, který je jako jediný justiční orgán kompetentní k soudnímu stíhání nynějších i bývalých francouzských ministrů. V úterý na soudě Lagardeová strávila 15 hodin. Do kauzy jsou zapleteni také další významní lidé francouzské politiky, které ale vyšetřují paralelně jiné soudy. Mezi nimi je například i Stéphane Richard, nynější generální ředitel francouzského operátora Orange. 

Podle francouzského zákona soudci podezřelého obviní a začnou formálně vyšetřovat, když věří v jeho možné provinění. Ještě to však neznamená, že případ musí vést k soudnímu procesu, o jehož konání se rozhodne na základě výsledků vyšetřování. V případě procesu by Lagardeová mohla být odsouzena k jednomu roku vězení.