Pokud se záměr energetické společnosti ČEZ odkoupit od italského koncernu Enel majoritní podíl ve slovenském výrobci elektřiny Slovenské elektrárne (SE) promění ve skutečnost, bude to podle slovenského listu Sme velmi šťastné vyústění příběhu, který mohl pro Slovensko skončit i katastrofou. Za tu označil deník úplnou energetickou závislost Slovenska na Rusku, pokud by SE ovládl ruský investor.

ČEZ potvrdil, že se připravuje na zahájení oficiální diskuse ohledně koupě podílu v SE. Podle medií má ČEZ v plánu oficiální nabídku předložit v následujících dnech.

"Poděkujme české vládě, která rozhodnutím o přerušení tendru na dva další bloky Temelína prakticky 'našla' pro ČEZ peníze na slovenskou expanzi," uvedl list Sme.

Dodal, že klesající ceny elektřiny, rozestavěná jaderná elektrárna Mochovce na jihu Slovenska a miliardové dluhy SE snižují hodnotu firmy tak, že Enel by měl být spokojen, pokud za 66 procent akcií slovenské firmy dostane o něco více, než za ně v minulosti zaplatil.

"Pokud bude mít velké oči, reálná je i nedohoda. Hůře než on na Slovensku se ČEZ už jednou popálil špatnými investicemi v Bulharsku a Albánii. Věřme, že najdou společnou řeč," dodal deník.

Enel ovládl slovenského výrobce elektřiny v roce 2006, kdy v soutěži slovenské vlády o dvě třetiny akcií podniku zvítězil právě před ČEZ a ruským podnikem RAO UES. Kontrolní podíl v SE získal za 840 milionů eur (podle současného kurzu 23,4 miliardy Kč). Prodej slovenských aktiv je součástí plánu firmy Enel na snížení svého dluhu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru