Nehospodárné využívání uhlí by se od počátku příštího roku nemuselo českým energetikám ani trochu vyplatit. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) má již připravenou vyhlášku, která má určit takzvané malusy. Tedy sankce za to, že firmy vyrábí elektřinu z hnědého uhlí s příliš nízkou účinností. Sdělení je jasné: modernizujte, nebo své zdroje zavřete.

„Máme zatím připravené dvě verze vyhlášky, které nyní posuzuje soudní znalec,“ říká náměstek na MPO Pavel Šolc. Ten se jimi zabývá kvůli sporu mezi dvěma skupinami oslovených odborníků, jak přesně definovat to, jak účinnost počítat a co přesně bude předmětem zpoplatnění. Vyhláška by měla začít platit od 1. ledna příštího roku.

Systém by měl fungovat tak, že určí tři pásma malusů podle výše účinnosti elektrárny. Například 0 až 29 % (zdroje s nejhorší účinností a zároveň nejvyšší sankcí), dále 30 až 31 % a třetí pásmo 31 až 33 % (nejnižší malus). Zdroje s vyšší účinností než 33 % by penále neplatily.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru