Solární elektrárny spojované s podnikateli Martinem Shenarem a Alexandrem Novákem, ale také teplárny ve Strakonicích a Táboře. To jsou nejznámější příklady firem, jež přišly o provozní dotaci od státu za měsíc červenec. Nesplnily totiž včas nové požadavky na transparentnost svých vlastníků.

Kontrolu má na starosti správce energetického trhu OTE, který právě v těchto dnech odesílá firmám na účet peníze za elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů či v kombinovaném režimu s tepelnou energií. „Celkový objem nevyplacené podpory za měsíc červenec odhadujeme na více než 200 milionů korun,“ uvedl předseda představenstva podniku OTE Jiří Šťastný.

Úspora dosahuje jen zlomku z celkově vyplácených peněz. Všem podporovaným výrobcům elektřiny a tepla totiž OTE posílá okolo 3,5 miliardy korun měsíčně. Dotaci za měsíc červenec nezískalo 257 z celkem 882 kontrolovaných akciových společností.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru