Jihokorejská společnost Hyundai Mobis, která příští rok začne stavět novou továrnu v průmyslové zóně v Mošnově na Novojičínsku, zvažuje, že tam zaměstná více než 935 lidí původně plánovaných pro první fázi projektu. Pravděpodobně by tam postavila více hal. Řekl to manažer společnosti, která už má jeden závod v nedalekých Nošovicích na Frýdecko-Místecku, Ivan Leixner.

"Vize zůstávají stejné. Samozřejmě se s nimi pracuje a uvažujeme o tom, že by ty vize mohly být trošku větší, že těch zaměstnanců by mohlo být více," řekl Leixner. O kolik lidí více by v Mošnově mohlo pracovat, zatím nechtěl upřesnit.

Uvedl, že se pracuje na založení firmy, která bude v Mošnově působit. Mateřská společnost Hyundai Mobis v Koreji připravuje veškeré podklady i systém managementu. Zatím se neví, zda bude v Mošnově samostatné vedení, nebo bude firma spadat pod nošovický podnik.

"Od založení firmy se budou odvíjet práce na samotném projektu a povolovací proces od stavebního úřadu, EIA a tak dál," řekl Leixner. Stavět by se mělo začít příští rok.

Nový závod bude dodávat světlomety pro automobilky Hyundai v Nošovicích a Kia v Žilině. Kromě míst v samotné firmě by měl přinést práci dalším 600 lidem v subdodavatelských společnostech.

V Nošovicích vyrábí Hyundai Mobis moduly přední a zadní nápravy, přístrojové desky a přední masky. Ty tvoří podle mluvčí firmy Soni Novotné zhruba 60 procent celého vozu.

"Výroba světel, která se v tuto chvíli dovážejí z Koreje, by se měla přesunout do výrobní haly v Mošnově, abychom co nejvíce snížili náklady," řekla Novotná.

Každou minutu opouštějí montážní linky v Mobisu moduly pro jedno auto, tedy za jednu hodinu pro 60 automobilů. V loňském roce firma ve slezských Nošovicích vyrobila moduly pro 303 460 aut. Přesně tolik vozů loni ve svém nošovickém závodě vyprodukovala automobilka Hyundai.

Výrobní haly obou firem spojuje tunel. Z linek v Mobisu do něj hotové moduly vyveze výtah. Novotná řekla, že z tunelu pak moduly putují přímo na montážní linku v automobilce Hyundai, kde se nasazují karosérie.

V Nošovicích zaměstnává Hyundai Mobis přibližně 800 lidí. Moravskoslezskému kraji, který je postižen vysokou nezaměstnaností, pomůže každé nové místo: na konci července tam nemělo práci přes 84 tisíc lidí a podíl nezaměstnaných činil téměř deset procent.

Do mošnovského závodu investuje Hyundai Mobis až čtyři miliardy korun. Česká vláda, která s korejskou společností uzavřela dohodu o investici, jí poskytne investiční pobídky v maximální výši 433 milionů korun. Dalších 69 milionů dostane korejská firma jako slevu na pozemek o rozloze 18,9 hektaru od města Ostravy, jemuž patří.

Nový závod by měl být otevřen za tři roky. V první fázi projektu v letech 2017 až 2020 plánuje vyrobit světla pro zhruba 750 tisíc aut za rok, v druhé fázi po roce 2020 až pro milion aut.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru