Ze všech pokut, které v minulém roce ČNB směnárnám udělila, jich více než polovinu zaplatili provozovatelé v hlavním městě. Nejvíce nepoctivé směnárníky stálo nesdělení protihodnoty před ukončením transakce. Svým zákazníkům tak jasně neřekli, kolik peněz po směně dostanou. Kontrola odhalila také klamavé a zavádějící informování zákazníka, neproškolení zaměstnanců o rozpoznání padělaných peněz nebo nedostatečné informování o poplatcích. 

Letos už banka řešila také 135 stížností na směnárenské operace. Zákazníkům nejčastěji vadila výše kurzu, poplatek, o kterém dopředu nevěděli, nebo odmítnutí storna transakce. Za celý minulý rok pak ČNB řešila 218 stížností, z toho největší množství evidovala ve třetím čtvrtletí, tedy v letních měsících.

Ačkoliv je v Česku více než tři tisíce směnáren, ČNB jich v minulých letech pokutovala každoročně méně než sto. Chybující provozovny se tak dají počítat na jednotky procent. "Jsou to jednotlivé případy, ale je potřeba, aby o nich česká veřejnost věděla a vnímala určitá rizika, která mohou nastat," uvedl na tiskové konferenci člen bankovní rady Jiří Rusnok. 

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • V minulém roce kontroloři České národní banky pokutovali 81 směnáren. Udělili jim sankce ve výši 916 tisíc korun. Částka, kterou banka při kontrole v posledních třech letech vybírá, klesá. Nejhůře jsou na tom s plněním povinností směnárny v Praze.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru