Těžařská společnost New World Resources (NWR) nevyplatí úrok ze svých nadřízených nezajištěných dluhopisů splatný k 15. červenci. Firma uvedla, že výplatou kuponu nechce ohrozit plán kapitálové restrukturalizace, o němž by měli věřitelé rozhodnout tento měsíc. V pátek vypršela třicetidenní lhůta, v níž ještě mohla NWR úroky vyplatit.

NWR uvedla, že nedostala od požadované většiny držitelů dluhopisů souhlas s vyplacením kuponu. Kdyby jej vyplatila bez tohoto souhlasu, umožnilo by to věřitelům, kteří se již s NWR dohodli na restrukturalizaci dluhu, aby od dohody odstoupili.

Akcie firmy kolem jedenácté hodiny reagovaly na pražské burze poklesem o čtyři procenta na cenu 3,55 koruny.

Věřitelé budou o kapitálové restrukturalizaci NWR hlasovat 29. srpna v Londýně. NWR uvádí, že souhlas s plánem má od asi 85 procent vlastníků zajištěných dluhopisů a 66 procent držitelů nezajištěných dluhopisů. Společnost chce restrukturalizací snížit svůj dluh z nynějších 825 milionů eur (asi 23 miliard korun) na 500 milionů eur, uvedla agentura Reuters.

Ratingová agentura Standard & Poor's snížila počátkem srpna úvěrový rating NWR do kategorie selektivní platební neschopnosti (selective default, SD) z dosavadní známky CC. Učinila tak poté, co NWR v červenci nevyplatila splatný úrok z nezajištěných dluhopisů.

Společnost chce kromě snížení dluhu získat nový kapitál a plánuje emisi akcií za zhruba 118 milionů eur. O plánu má 20. srpna jednat valná hromada firmy.

NWR na začátku července sdělila, že pokud by se s věřiteli na podmínkách kapitálové restrukturalizace nedohodla do září, musela by prodat své dceřiné společnosti, včetně černouhelné OKD. Ministr průmyslu Jan Mládek poté po setkání s představiteli NWR prohlásil, že pokud by byla OKD v budoucnu na prodej, stát by její odkoupení zvážil.

Spolumajitel NWR Zdeněk Bakala vlastní i společnost Economia, která vydává Hospodářské noviny a provozuje server IHNED.cz.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru