Česká republika podepsala v uplynulých dnech dohodu s Monakem ohledně výměny informací v daňových záležitostech. Informovalo o tom na internetu ministerstvo financí s tím, že dohoda pomůže v boji proti případným daňovým únikům.

O Monaku jako daňovém ráji se přitom nedávno v Česku rozproudila debata kvůli wimbledonské vítězce Petře Kvitové. V Monaku také trvale žije například podnikatel Ivo Rittig.

"Přínosem uzavřené dohody je možnost dožádání příslušného orgánu smluvního státu o veškeré informace potřebné ke správnému zjištění, stanovení a zajištění úhrady daní.

Informace získané na základě této dohody mohou být také využity v rámci odhalování daňové trestné činnosti jako tzv. operativní informace," uvedlo ministerstvo financí.

Smlouva s Monakem je další z řady dohod, které Česko uzavírá s takzvanými daňovými ráji. Dosud bylo uzavřeno 13 takových dohod.

Na počátku července se na sociální síti Facebook objevil názor, že Kvitová by měla přijít o občanství, když žije kvůli výhodnějším daňovým zákonům v Monaku. Sdílel ho například i poslanec Stanislav Huml (za ČSSD).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru