Ruský rubl tento týden oslabil vůči dolaru o 1,5 procenta a týden zakončil blízko svého rekordního minima. Rubl oslaboval v reakci na zákaz dovozu potravin ze Západu do Ruska, který zavedl ruský prezident Vladimir Putin jako odvetu za sankce vůči Rusku kvůli Ukrajině, a také v reakci na varování Severoatlantické aliance (NATO), podle které se zdá, že Rusko je připraveno k invazi na Ukrajinu.

Podle analytiků bude mít oznámení zákazu dovozu potravin pozitivní dopady na platební bilanci Ruska. Nad touto výhodou však převažuje odchod investorů ze země kvůli konfliktu na Ukrajině, což lze pozorovat už asi od poloviny dubna.

Ruský rubl v pátek uzavřel blízko svého rekordního minima 36,73 rublu za dolar, kam se propadl v březnu, když Rusko zabralo ukrajinský poloostrov Krym. Dolarový index ruských akcií pak za celý týden oslabil o 3,5 procenta, upozornila agentura Reuters.

Zákaz dovozu veškerého masa, ryb, mléčných výrobků, ovoce a zeleniny z USA, Evropské unie, Kanady, Austrálie a Norska má trvat rok. Podle analytiků to ukazuje, že současná napjatá situace zůstane dlouho na mrtvém bodě.

Izolace spotřebitelů

Důraznější opatření, než se čekalo, mohou způsobit izolaci ruských spotřebitelů v takovém rozsahu, jaké Rusko nezažilo od dob Sovětského svazu. Sankce a pokles kurzu měny již způsobily krach některých ruských aerolinek a cestovních kanceláří, a zkazily tak letní dovolenou mnoha obyvatelům Ruska. Vláda také naštvala střední třídu schválením plánu, podle něhož už druhý rok za sebou využije příspěvky zaměstnanců do soukromých penzijních fondů k tomu, aby smazala schodek státního rozpočtu.

Objevují se již také známky toho, že klesá kupní síla Rusů. Například prodej aut se v červenci meziročně propadl o 23 procent po poklesu o 17,3 procenta v předchozím měsíci. "Celkový trend je znepokojivý a je nepravděpodobné, že by se zásadním způsobem v dohledné době zlepšil," uvedl šéf automobilového výboru ruského podnikatelského svazu AEB Jörg Schreiber.

Ruská státní banka VTB a nizozemský finanční ústav ING uvádějí, že investoři se rozhodli ignorovat možný pozitivní dopad zákazu dovozu. Zákaz dovozu bývá pozitivní pro bilanci běžného účtu, současný odliv kapitálu z Ruska je však na vyšší úrovni než výše tohoto pozitivního dopadu.

ING odhaduje, že by zákaz dovozu potravin mohl Rusku měsíčně ušetřit 800 milionů dolarů (16,6 miliardy korun). Analytici v nedávně anketě agentury Reuters odhadli, že odliv kapitálu z Ruska by mohl letos dosáhnout až 118 miliard USD.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru