Od počátku tisíciletí podle propočtu týdeníku Ekonom přišli daňoví poplatníci v Česku o 528 miliard korun, a to jen když sečteme dopad 10 největších politických selhání. S uvedenou sumou by bylo možné financovat stavbu dvou tisíc kilometrů (nepředražených) dálnic nebo splatit téměř třetinu státního dluhu.

Svým rozsahem je výjimečný případ solárního boomu, kdy vinou nečinnosti politiků přijdou domácnosti, firmy i státní rozpočet během let 2011 až 2030 o částku dosahující až ke 300 miliardám korun.

Další případy se pohybují v řádu desítek miliard korun. Spadá sem neefektivní čerpání evropských fondů, ztrátová deblokace dluhu bývalého Sovětského svazu, předražené stavby dálnic, zbytečně nákladný způsob výběru mýtného či nevůle politiků řešit včas příval nezdaněných pohonných hmot do Česka.

Přehled 10 největších selhání českých politiků od roku 2000:

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru