Státní ropný fond Norského království je jedním z největších světových investorů. Vlastní průměrně 2,5 procenta v každé společnosti kotované na některé z evropských burz. Podíl má celkem ve více než osmi tisících firem.

Nedávno se rozhodl, že bude zveřejňovat, jak bude hlasovat na valných hromadách, dopředu. Naprosto se tak odklonil od trendu, který velcí akcionáři vyznávají. Ti totiž jen vzácně publikují informace o tom, jak budou volit. 

Fond za tímto krokem vidí lepší průhlednost. "Myslíme si, že tím přispějeme k transparentnosti toho, jak vedeme financování, a nastolíme otázky pro hlasování," citoval zástupce fondu list Financial Times. Publikovat své postoje začne od příštího roku. Prozatím jen pro "vybrané společnosti", jejichž seznam ale zatím nedal k dispozici. Nicméně už nyní uvažuje o tom, že by zveřejňoval hlasování pro každou společnost. 

Fond vlastní i akcie pěti firem kotovaných na pražské burze. Relativně (i když vzhledem k hodnotě akcií nikoli absolutně) největší podíl 1,67 procenta drží v NWR. V O2 vlastní 0,53 procenta, v ČEZ 0,49, v Komerční bance 0,42 a v Unipetrolu 0,09 procenta.

Je ale nutno říct, že ve všech těchto společnostech je silný majoritní vlastník. Norové tak budou moci dopředu deklarovat, jak chtějí například hlasovat o dividendě ČEZ, ale akcionáře, jako je český stát s více než dvoutřetinovým podílem, stejně nepřetlačí.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru