Objem bankovních úvěrů stoupl ke konci června meziročně o 5,7 procenta na 2,56 bilionu korun. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnila Česká bankovní asociace (ČBA). Objem úvěrů podnikům stoupl o 2,8 procenta, úvěry obyvatelstvu vzrostly o 4,8 procenta. Domácnosti tak mají již u bank napůjčováno více než 1,1 bilionu korun, firmy pak bankovním ústavům dluží 865 miliard.

Přestože celkový objem úvěrů nefinančním podnikům roste, objem nových úvěrů podnikové sféře stále ještě klesá. "Úvěrová statistika podnikové sféry nadále svědčí o tom, že oživení investiční poptávky není založeno jen na dluhovém financování, ale že firmy do značné míry využívají vlastní zdroje," uvedla hlavní ekonomka asociace Eva Zamrazilová.

Za první pololetí 2014 se objem nových úvěrů firmám snížil o 4,4 procenta. Nejvíce (o 4,8 procenta) rostl objem úvěrů v nejnižší kategorii do 7,5 milionu Kč, velké úvěry nad 30 milionů naopak klesly o 7,4 procenta.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Zadlužení domácností a firem u bank se v červnu se zvýšilo o 5,7 procenta na 2,56 bilionu korun. Přes 860 miliard dluží domácnosti na hypotékách. Nových dluhů si lidé nabrali za 171 miliard, firmy pak za 235 miliard korun.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.