Ačkoli nakladatelé zatím svorně tvrdí, že prodej elektronických knih tvoří jen malou část jejich zisku, postupně se situace mění. Počty prodaných kusů se každoročně zdvojnásobí, zatímco náklady na jejich výrobu tak rychle nerostou. Proto se e-knihy, které se na českém trhu prodávají zhruba čtyři roky, zdají být do budoucna dobrou cestou.

Podle informací Knihy Zlín se cena vydání jednotlivých forem příliš neliší, zisk z jedné prodané knihy také ne. Naopak generální ředitel Albatros Media Václav Kadlec tvrdí, že zisk z e-knih je menší. Autoři vyžadují vyšší procenta, navíc se elektronické verze prodávají až o polovinu levněji.

Náklady na vydání jsou přitom srovnatelné. Časté představy, že e-knihy by měly být ještě levnější než nyní, protože nejsou na papíře, jsou mylné. Pro papírovou knihu je sice speciálním výdajem tisk, ten ale zdaleka není nejpodstatnější. Hlavní náklady tvoří korektury textů, distribuce, autorská práva, u zahraničních titulů také překlad.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru