Letošní červenec se pro řadu firem nevyvíjel zcela podle jejich představ. Nasvědčují tomu statistiky společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. V průběhu tohoto letního měsíce byl vyhlášen bankrot u 133 obchodních společností, což je výrazně nad letošním průměrem, který činí 112. V posledních 12 měsících bylo vyhlášeno 1322 bankrotů, což je o 60 bankrotů (4 %) méně než v předchozím období.

„Poslední rok byl kritický zejména pro zemědělce. Zatímco počet bankrotů obchodních společností se meziročně snížil o 4 procenta, v zemědělském odvětví se naopak zvýšil o 16 procent,“ uvedla analytička CRIF – Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.

Ačkoli zemědělské firmy vykazují vysoký nárůst, stále mají na celkovém počtu bankrotů minoritní podíl. Nejvíce bankrotů obchodních společností bylo v posledních 12 měsících vyhlášeno ve službách, v  obchodu a v pohostinství. Podíl těchto odvětví na celkovém počtu bankrotů společností dosáhl výše 64 procent.

Na 10 000 obchodních společností připadlo v červenci 33,8 bankrotů obchodních společností. Tuto průměrnou hodnotu nejvíce překročilo odvětví stavebnictví s necelými 63 bankroty. Nadprůměrnou hodnotu vykázalo i odvětví zpracovatelského průmyslu (téměř 49 bankrotů). Nejnižší míře bankrotů se těší odvětví služeb (27 bankrotů na 10 000 obchodních společností v daném odvětví).

Karlovarský kraj bez bankrotů

V červenci bylo nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v Praze (54) a v Jihomoravském kraji (13). Naproti tomu v Karlovarském kraji nebyl vyhlášen ani jeden. To koresponduje i s celoročním trendem. Zatímco meziročně se počet bankrotů snížil o zmíněná 4 procenta, v Karlovarském kraji je to o 40 procent.

Dobře si stojí i Středočeský kraj, kde za poslední rok klesl počet bankrotů o čtvrtinu. V pěti krajích však počet bankrotů za poslední rok vzrostl, nejvíce je tomu v Libereckém (+15 %) a v Moravskoslezském (+13 %) kraji.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu svým přátelům
  • Přístup do on-line archivu od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek?
Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.