Úroveň českého obchodování se státy subsaharské Afriky stále nedosahuje potenciálu, který tento region pro české investory i obchodníky skýtá. Za posledních 5 let se český vývoz do subsaharské Afriky zdvojnásobil a v loňském roce 2013 dosáhl na své dvacetileté maximum 16,4 miliardy korun, tedy o 6,5 % více než v roce 2012.

Poslední data navíc naznačují, že v roce 2014 export do regionu ještě vzroste. V roce 2013 však i tak představoval obrat zahraničního obchodu ČR s Afrikou méně než 1 %  obratu téměř tříbilionového celkového zahraničního obchodu.

Přes polovinu obchodů v tomto regionu Češi stále uskutečňují v prověřené Jihoafrické republice, čím dál více se však soustředí i na jiné perspektivní ekonomiky. Tomu odpovídají i výsledky anonymní ankety, kterou v červnu provedl Svaz průmyslu a dopravy mezi třemi sty českých firem. Pětina z nich by ráda uzavírala obchody s Jihoafrickou republikou. Keňu, Ugandu, Nigérii a Ghanu by mezi svými obchodními partnery rády viděly jednotky procent dotázaných společností.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru