Maďarská společnost MOL v Česku převezme 44 čerpacích stanic ruské firmy Lukoil. Cílem je posílení přítomnosti na českém trhu a v regionu střední a východní Evropy, oznámila dnes firma. Po dokončení akvizice sítě Agip od společnosti ENI se počet čerpacích stanic skupiny MOL v Česku zvýší na 318.

"Tato akvizice je důležitý krok při dalším posilování naší přítomnosti na českém trhu a naplňování strategického cíle, kterým je pozice předního hráče v regionu střední a východní Evropy," uvedl viceprezident skupiny MOL pro maloobchod Lars Höglund.

Prodej vyžaduje splnění určitých administrativních podmínek a schválení příslušnými úřady, uvedla firma.

Síť čerpacích stanic Lukoilu pokrývá celé území republiky. Vedle transakce na českém trhu Lukoil rovněž informoval, že prodá 75 čerpacích stanic v Maďarsku a 19 na Slovensku maďarské firmě Norm Benzinkút.

Druhá největší ruská ropná společnost tak pokračuje ve výprodeji východoevropských aktivit poté, co již na konci července oznámila prodej 240 čerpacích stanic a šesti skladů pohonných hmot na Ukrajině rakouské firmě AMIC Energy Management.

Skupina MOL je mezinárodní ropná a plynárenská společnost se sídlem v Budapešti. Vlastní síť více než 1700 čerpacích stanic v 11 zemích napříč střední a jihovýchodní Evropou.

Na českém trhu letos v květnu oznámila koupi 125 čerpacích stanic Agip. Vedle toho na tuzemském trhu provozuje 24 čerpacích stanic Slovnaft a 125 stanic Pap Oil. Skupina MOL dnes neupřesnila, pod jakou značku síť čerpadel začlení či zda ji přejmenuje.

Nejrozsáhlejší sítí čerpacích stanic v ČR zůstává Benzina, která ke konci loňského roku měla 338 stanic.

Skupina MOL působí ve více než 40 zemích světa a zaměstnává asi 30 000 lidí. Podle tržní kapitalizace (10,5 miliardy eur) je druhá mezi ropnými a plynárenskými firmami střední a jihovýchodní Evropy, nyní je druhým největším hráčem podle velikosti sítě čerpacích stanic na českém trhu s více než desetiprocentním maloobchodním podílem na trhu. Skupina rovněž provozuje čtyři rafinerie a dva petrochemické závody v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvatsku. 

Firma Lukoil je největší soukromou ropnou společností na světě, na světové produkci ropy se podílí 2,1 procenta. V loňském roce vytěžila 85,5 milionu tun ropy v Rusku a 5,3 tuny v zahraničí. V prvním čtvrtletí se její čistý zisk meziročně propadl asi o třetinu na 1,7 miliardy dolarů (34 miliard Kč), tržby nicméně stouply na 35,68 miliardy dolarů z 33,77 miliardy dolarů ve stejném období loňského roku.

V loňském roce se čistý zisk Lukoilu navzdory mírnému růstu tržeb propadl téměř o 30 procent na 7,8 miliardy dolarů (155 miliard korun). Tržby společnosti stouply na 141,5 miliardy dolarů ze 139,2 miliardy v roce 2012.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru