Agentura Standard & Poor's v pátek snížila rating těžařské společnosti New World Resources (NWR) do kategorie selektivní platební neschopnosti (selective default, SD) z dosavadní známky CC. Učinila tak poté, co NWR minulý měsíc zmeškala splátku úroků u svých nezajištěných dluhopisů.

Na uhrazení platby má NWR ještě dodatečnou třicetidenní lhůtu. Firma nyní pracuje na restrukturalizaci svého kapitálu a dluhu. Její plán zahrnuje snížení hodnoty dluhopisů a výrazné rozmělnění podílů akcionářů. K tomu však musí ještě získat souhlas zúčastněných stran, napsala agentura Reuters.

Věřitelé budou o kapitálové restrukturalizaci NWR hlasovat 29. srpna v Londýně, valná hromada akcionářů byla kvůli nové emisi akcií svolána na 20. srpna. Termíny těchto zasedání podle S&P spolu s dalšími skutečnostmi naznačují, že pravděpodobnost, že NWR zmeškané úroky zaplatí, se výrazně snížila.

Akcie NWR se v pátek na pražské burze propadly o 24 procent a ve čtvrtek ztratily téměř čtvrtinu hodnoty. Reagovaly tak na středeční informace ohledně navrhovaného plánu restrukturalizace společnosti. NWR chce získat 118 milionů eur (3,2 miliardy korun) prostřednictvím vydání více než 5,03 miliardy nových akcií.

NWR patří téměř ze dvou třetin skupině BXR. Tu podle informací médií tento měsíc opustil podnikatel Zdeněk Bakala. NWR včetně OKD a 44 tisíc bytů na Ostravsku ale zůstává ve společném vlastnictví Bakaly a BXR.

Podnikatel Zdeněk Bakala vlastní také vydavatelství Economia, vydávající deník Hospodářské noviny či internetový server IHNED.cz.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru