Podle původního plánu České národní banky měl režim intervencí trvat přinejmenším do druhého čtvrtletí roku 2015. Nyní ale bankovní rada v čele s guvernérem ČNB Miroslavem Singerem konstatovala, že intervence neukončí dříve než v roce 2016.

Přitom v nové prognóze na letošní rok Česká národní banka zlepšila odhad vývoje české ekonomiky na 2,9 procenta. Ještě v květnové prognóze odhadovala letošní růst HDP o 2,6 procenta a v příštím roce o 3,3 procenta.

Prohlášení ČNB mělo ihned dopad na korunu. Ta se dostala k euru nejníže od prosince, spadla dokonce na úplné "pointervenční" minimum. Krátce po 16:00 se obchodovala za 27,662 CZK/EUR, což je nejslabší pozice koruny za zhruba pět let. Vůči dolaru nebyla česká měna tak nízko již celé dva roky. 

Podle analytika Miroslava Nováka z Akcenty je odložení ukončení intervenčního režimu jasným vzkazem ČNB, že si přeje slabší korunu po delší dobu. Ta tak zůstane nad hladinou 27 CZK/EUR ještě minimálně jeden a půl roku. Hladina kurzu koruny se přitom bude velmi pravděpodobně pohybovat až kolem 28 CZK/EUR.

Firem se ale prodloužení intervence většinou nijak významně nedotkne. Například České dráhy i cestovní kancelář Fischer se shodují na tom, že je postihla především loňská nečekaná intervence a rozhodnutí ČNB ji neukončit v předpokládaném termínu na jejich hospodaření nebude mít vliv.

Oznámení bankéřů tak podle tiskového mluvčího cestovní kanceláře Jana Osúcha nebude mít žádný vliv na strategii Fischeru a kancelář prý zdražovat nehodlá. Podle tiskového mluvčího ČD Petra Šťáhlavského bude důležité, jak se bude vyvíjet vzájemný kurz koruny a eura.

Významný vliv situace nebude mít ani na internetové prodejce. "Podobný vývoj jsme očekávali. V uplynulých dvou týdnech jsme začali intenzivněji navyšovat zásoby zboží. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku jsme nákupy přibližně ztrojnásobili," uvedla pro IHNED.cz PR manažerka Alza.cz Šárka Jakoubková.

Oslabování koruny by se nemělo dotknout ani cen internetového obchodu Mall.cz. "Pokud se bude kurz koruny držet na současné úrovni, případně koruna mírně oslabí k 28 CZK/EUR, neočekáváme, že by to mělo vliv na ceny zboží v našem sortimentu," řekla pro IHNED.cz mluvčí Mall.cz Michala Gregorová.

Jak bude vypadat konec intervence?

Podle hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila vyplývá z prohlášení bankovní rady, že ukončení intervenčního režimu bude postupné.

"ČNB jednoho dne řekne, že začíná exit, ale pak bude dalších zhruba šest měsíců mírnit posilování koruny. A až po těchto šesti měsících nechá ČNB kurz být, tedy ukončí používání kurzu jako měnového nástroje. Exit může začít 'už' na podzim 2015," uvedl.

Z rozhodnutí neukončit intervence dříve než v roce 2016 můžou být podle Vladimíra Pikory rozčarováni především importéři. Naopak spokojení mohou být majitelé hypoték, kteří se odhodlali riskovat s plovoucí úrokovou sazbu.

Ta totiž na základě prodloužení devizových intervencí zůstane ještě dlouho na minimálních úrovních.

graf cnb 1
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru