Meziroční míra inflace v Německu v červenci klesla na 0,8 procenta, zatímco v předchozím měsíci byla na jednom procentu. Dostala se tak nejníže od února 2010. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve středu zveřejnil tamní statistický úřad.

Údaje by podle ekonomů mohly signalizovat pokles inflace v celé eurozóně, což by mohlo zvýšit tlak na nová opatření Evropské centrální banky (ECB).

Meziroční míra inflace v celé eurozóně v červnu podle statistického úřadu Eurostat zůstala na 0,5 procenta. Drží se tak hluboko pod dvouprocentní hranicí, kterou ECB stanovila jako strop cenové stability. Rychlý odhad červencového vývoje inflace v eurozóně zveřejní Eurostat ve čtvrtek.

ECB v červnu ve snaze odvrátit deflaci snížila základní úrokovou sazbu o 0,1 procentního bodu na nové minimum 0,15 procenta. Její depozitní sazba se navíc poprvé dostala do záporné hodnoty.

Banka představila i další opatření na podporu ekonomiky, včetně programu levných půjček pro komerční banky v objemu 400 miliard eur (11 bilionů korun). Začátkem července ECB upozornila, že v případě nutnosti je připravena ekonomiku podpořit tištěním nových peněz.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru