Sněmovna kvůli EU schválila zvýšení spotřební daně z cigaret a tabákových výrobků. Krabička cigaret může podražit o tři až čtyři koruny. Změnu zákona o spotřební dani musí ještě schválit Senát a podepsat prezident.

Za současné ceny by bylo možné cigarety prodávat maximálně čtyři až pět měsíců po přijetí novely.

Především pravicová opozice vytýkala vládě, že její návrh zdraží více dražší cigarety, což by zvýhodnilo dovozce cigaret před domácím výrobcem. Poslanci včetně Milana Urbana (ČSSD) proto navrhovali zvýšit daň jinými způsoby.

Například předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura navrhoval mimo jiné radikálně zrušit minimální sazbu daně nebo ve shodě s Urbanem snížit pevnou část daně a zvýšit její minimální výši vždy o jeden haléř na cigaretu, což by podle nich sjednotilo zdanění na 3,20 Kč za cigaretu.

Žádnou z těchto úprav ale Sněmovna s ohledem na odmítavý postoj ministra financí Andreje Babiše (ANO) nepodpořila.

Důvodem zvýšení sazby daně je slabší kurz koruny, kvůli kterému neplní ČR sazby stanovené EU. Ty jsou totiž uváděny v eurech. Vyšší růst zdanění by ale ČR musela navrhnout kvůli kurzu koruny platnému k letošnímu říjnu, který bude zřejmě stále pod vlivem loňských intervencí České národní banky.

Stát by měl ve srovnání s nynější úpravou, platnou od ledna, získat navíc zhruba 2,8 miliardy korun ročně, tedy 0,23 miliardy korun měsíčně. Výpočet ovšem nepočítá s předzásobením.

EU požaduje od letošního roku spotřební daň 90 eur na 1000 kusů cigaret a 60 procent z vážené maloobchodní ceny. Slabší koruna by bez pohybu daňových sazeb při přepočtu způsobila, že by Česko svůj závazek nedodrželo. Za to by hrozily sankce. Nová spotřební daň musí začít platit do 30. září.

Novela má nabýt účinnosti prvním dnem třetího kalendářního měsíce po vyhlášení ve Sbírce zákonů. Prodejci by pak cigarety za dosavadní ceny směli prodávat do konce druhého kalendářního měsíce po vyhlášení novely, tedy pravděpodobně do konce ledna. Výjimku by měly mít podle Šinclova návrhu balení cigaret, které byly kolkem opatřeny v minulých letech.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru