V konfliktu mezi Evropskou unií a Ruskem o budoucnost Ukrajiny existuje ještě jeden, opomíjený faktor. Ukrajina disponuje pracovitou, kvalifikovanou a levnou pracovní silou.

Tu zmiňují zejména Rusové. Zatím především, když chtěli Ukrajincům rozmluvit asociační dohodu s EU. Před rokem prohlásil Putinův poradce Sergej Glazjev, že EU na Ukrajině zajímá jen levná pracovní síla.

Obdobně loni v říjnu, dva měsíce před osudným summitem ve Vilniusu, kde tehdejší ukrajinský prezident Janukovyč dohodu s EU odmítl, předpověděl vedoucí prezidentské kanceláře Sergej Ivanov, že "evropská volba" odsoudí Ukrajinu do podřadné role vývozce zemědělských produktů a levné pracovní síly. Naopak ukrajinské strojírenství prý zanikne.

Třiadvacet milionů ukrajinských pracovníků, jejichž kvalitu a současně nízkou cenu ledaskdo vychvaluje, může Evropě nepochybně pomoci. Náš kontinent stárne a lidí v produktivním věku bude ubývat.

V některých zemích je už nyní problém najít lidi s odpovídající kvalifikací a levnější ukrajinská pracovní síla může snížit náklady a zvýšit konkurenceschopnost evropských firem. Avšak nezaměstnanost v evropské osmadvacítce se stále drží nad deseti procenty, takže politická vůle pro brzké otevření pracovního trhu východním směrem se najde jen stěží. Ostatně - asociační dohoda ani nic takového nezahrnuje.

Větší zájem na ukrajinské pracovní síle by ale mohla mít druhá strana konfliktu. Žádný ruský oficiální představitel o tom pochopitelně nemluví – Moskva se snaží svou aktivitu vydávat za "ochranu ruských mluvčích utlačovaných na Ukrajině", jako kdyby to Putinovi ještě někdo věřil. Odborníci mimo politickou sféru, například ředitel konzultantské společnosti NEOKON Michail Chazin se však netají tím, že ukrajinská pracovní síla může Rusku přijít velmi vhod.

Sám premiér Medveděv v lednu prohlásil, že Rusku v dohledné době nebudou chybět pracovní místa, nýbrž pracovníci. Ruský statistický úřad odhaduje, že do roku 2023 se počet ekonomicky aktivního obyvatelstva v zemi sníží o 8 až 9,5 milionu (a to je již započtena migrace na dnešní úrovni 300 tisíc přistěhovalců ročně).

Řešením, jak přilákat nové pracovníky, by měla být nová Euroasijská ekonomická unie, která v roce 2015 nahradí Celní unii (nyní Rusko, Kazachstán a Bělorusko). Toto uskupení umožní svobodný pohyb zboží, kapitálu, služeb a právě pracovní síly. A koho si Rusko přálo a nadále přeje nejvíce za člena tohoto uskupení? Ukrajinu.

Autor je analytikem RSJ.