Jedné květnové neděle před dvěma lety se na Německo usmálo sluníčko a solární panely na jeho území v jeden okamžik pokryly poloviny spotřeby elektřiny (20 GW). Událost se samozřejmě interpretovala jako velký úspěch německé energetické "revoluce" (atomu zády, slunci a větru čelem). Má to ale háček, který by nikdo pracující na státní energetické koncepci neměl přehlédnout.

Onu neděli pokryla fotovoltaika polovinu německé spotřeby jen na krátký čas. Za celý den to bylo méně – jen pětina – a za celý měsíc, přestože letní, ještě méně – 12 %. Za celý rok 2012 se pak elektřina ze slunce podílela na německé spotřebě pouhými 4,6 %.

Solární panely totiž nemohou jet stále na plný výkon - tu přijde mrak, tu slunce zapadne. Jejich produkce proto značně kolísá a celkové využití (poměr skutečně vyrobené elektřiny a maximální výrobní kapacity) je velmi nízké (asi 11 %).

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru