Irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair vzrostl v prvním fiskálním čtvrtletí čistý zisk o 152 procent na 197 milionů eur (5,4 miliardy Kč). Zisk překonal očekávání analytiků a aerolinky současně v dnešním prohlášení zlepšily výhled na celý fiskální rok.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru zisk jen 157 milionů eur. Tržby se za tři měsíce do konce června zvýšily o 11 procent na 1,5 miliardy eur. Aerolinky dodaly, že hospodaření podpořila vysoká poptávka v období Velikonoc, které loni připadly na předchozí čtvrtletí. Počet přepravených cestujících vzrostl o čtyři procenta na 24,3 milionu a průměrná cena letenky stoupla o devět procent.

Ryanair nyní očekává, že za celý fiskální rok do konce března vykáže zisk 620 milionů až 650 milionů eur. V předchozí prognóze aerolinky čekaly růst zisku na 580 milionů až 620 milionů eur z loňských 523 milionů eur. Počet cestujících se má zvýšit o pět procent na 86 milionů. Ryanair je podle počtu přepravených cestujících největší nízkonákladovou společností v Evropě.

Aerolinky loni vykázaly první celoroční pokles zisku za pět let, v letošním roce však slíbily opětovný návrat k růstu. V rámci návratu k růstu se firma rozhodla zbavit svého strohého přístupu a zavést nové nabídky jako zpracování plateb kartami American Express, zmírnění pravidel pro přepravu zavazadel, přidělení místa k sezení či zjednodušení internetových stránek. Chce tak přilákat více klientů na služebních cestách, ale také starší cestující a rodiny s dětmi.

Ryanair provozuje více než 1600 letů denně a spojuje 182 destinací ve 30 zemích. Letos v dubnu se firma po tříleté odmlce vrátila na pražské letiště a zahájila přímé lety do Dublinu a na londýnské letiště Stansted. Celkem společnost během letošního roku plánuje na obou linkách přepravit na 180 tisíc cestujících. Od podzimu chce také létat z Prahy do Bruselu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru