Stát definitivně vyhrál osmnáctiletý spor s Diag Human a nebude muset platit firmě požadovaných deset miliard korun, oznámilo v neděli ministerstvo zdravotnictví.

Podle právníků ministerstva, kteří od pátku zkoumali rozhodnutí přezkumného senátu, verdikt dává jednoznačně za pravdu České republice. Společnost Diag Human ale podle sobotního vyjádření tvrdí opak. Právní zástupce firmy Jan Kalvoda sdělil, že "arbitráž je zastavena a konečný rozhodčí nález z roku 2008 zůstává zachován".

"Rozhodnutí by mělo být definitivním koncem sporu s Diag Human. Česká republika už by této společnosti neměla dát ani korunu, což považuji za nejdůležitější," shrnul ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) závěry, které podle právníků státu vyplývají z rozhodnutí.

Rozhodci se podle ministerstva ztotožnili s názorem státu, že o věci bylo již jednou rozhodnuto v roce 2002. "Přezkumný rozhodčí senát fakticky konstatoval, že veškeré právní kroky po zmiňovaném rozhodnutí v roce 2002 jsou ve skutečnosti neplatné.

Slovy právního světa označují rozhodci tato rozhodnutí za nicotná a bez právních účinků. A to se týká i pro Českou republiku důležitého rozhodnutí o platbě deseti miliard z roku 2008," vysvětlil náměstek ministra zdravotnictví David Kotris.

Obsah rozhodnutí je velice složitým právním textem a odborníci ho dále zkoumají. Jejich informace zveřejní ministerstvo zdravotnictví v pondělí.

Společnost Diag Human v sobotu oznámila, že aktuální výsledek přezkumu "nepozměňuje ani neodkládá konečný rozhodčí nález, a ten proto nabyl právní moci". Proti platnosti rozhodčího nálezu z roku 2008 již neexistují opravné prostředky. Ukončením přezkumného řízení se navíc podle firmy odstranila překážka, kterou zahraniční soudy zdůvodňovaly zamítnutí vykonatelnosti výsledku arbitráže.

V srpnu 2008 stát arbitráž s Diag Human kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou prohrál a byl odsouzen zaplatit 8,33 miliardy korun jako náhradu škody a úroky ke konci července 2007. Vláda se tehdy proti rozhodnutí odvolala.

Diag Human se kvůli svým finančním nárokům začala v roce 2011 obracet na soudy v zahraničí. Řízení zahájila před soudy v USA, Lucembursku, Británii, Rakousku, Švýcarsku a Francii, v posledních čtyřech však neuspěla. Například francouzský soud se přiklonil k právnímu názoru Prahy, že Diag Human nemůže na České republice vymáhat v exekuci více než osm miliard korun, které byly firmě přiznány v arbitráži, protože daný rozhodčí nález není pravomocný.