Nanotechnologický výzkum přivedl výzkumníky z Harvadského institutu strojírenství a aplikované vědy až do oblasti hraničící s uměním.

Wim L. Noorduin experimentuje s laboratorní výrobou krystalických mikrostruktur. Výsledné objekty měří okolo 50 mikrometrů (pro srovnání: lidský vlas mívá průměr mezi 42 až 95 mikrometry) a připomínají květiny či mořské korály.

Noorduin a jeho spolupracovníci používají k výrobě těchto miniaturních skulptur rozeznatelných pouze pod mikroskopem roztok na bázi uhličitanu barnatého a sodíku. Jak vyplývá z informací serveru wired.com, přidáváním dalších látek a změnou teplot či hodnot pH dokáží badatelé ovlivňovat, jak budou vzniklé krystaly vypadat.

"V momentě, kdy necháte chemickou reakci proběhnout, rozkvetou před vámi tisíce květů. V krajině, kam se pomocí elektronového mikroskopu ponoříte, se můžete úplně ztratit," dodává vědec.

ZDE se podívejte přímo do laboratoře Wima L. Noorduina, abyste se přesvědčili, jak okouzlující krystalické mikrostruktury vznikají.

Získané poznatky mohou podle wired.com dále rozšít možnosti využití nanotechnologií například v optickém průmyslu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.