Za období prvního pololetí letošního roku Česká obchodní inspekce (ČOI) zjistila při kontrolách čerpacích stanic výrazně více nevyhovujících vzorků LPG než ve stejném období loni. Kvalita benzinu i nafty se oproti loňsku naopak zlepšila. 

Celkem ČOI našla nevyhovující vzorky ve 3,7 procenta případů, meziročně o 0,7 procenta více. ČOI uložila provozovatelům benzinek 29 pokut ve výši 6,3 milionu korun. V průběhu 1. pololetí inspektoři odebrali u čerpacích stanic na území České republiky celkem 1365 vzorků motorových paliv, z nich nevyhovělo požadavkům technických předpisů na jakost 51 vzorků.

"Nárůst poměru nevyhovujících motorových paliv ve srovnání s prvním pololetí roku 2013 ovlivnily zejména nejakostní vzorky LPG pro pohon s nadlimitním obsahem síry," uvedla mluvčí ČOI Jana Jelínková.

Podíl nevyhovujících vzorků LPG stoupl z nuly na 15,8 procenta. Kvalita benzinu i nafty byla meziročně lepší. U benzinu byl zaznamenán pokles podílu nevyhovujících vzorků ze 3,5 na 1,2 procenta, u nafty ze 3,1 na 2,3 procenta. Inspektoři v prvním pololetí vydali v 16 případech zákaz prodeje paliv, a to na 82 546 litrů pohonných hmot v celkové hodnotě 2,5 milionu korun. Jenom v červnu odebrala ČOI 236 vzorků motorových paliv, z čehož normám nevyhovělo celkem devět vzorků, tedy 3,8 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru