Že bude Microsoft po převzetí Nokie propouštět, bylo veřejným tajemstvím. Razance, s jakou to udělal, je však nečekaná. Šéf Microsoftu Satya Nadella oznámil, že z firmy odejde 18 tisíc zaměstnanců. 

Tak velké propouštění Microsoft za celou svou 39letou historii neudělal. Ani na vrcholu recese. V roce 2009 Nadellův předchůdce Steve Ballmer propustil 5800 lidí, což tehdy znamenalo šest procent zaměstnanců.

Geograficky nejblíže Česku Microsoft zavře továrnu Nokia v maďarském Komárně a propustí 1800 lidí. Podle listu Népszabadszág se tak stane ve třech vlnách do 30. listopadu a následky pocítí celé město i region včetně sousední slovenské části města, odkud do Nokie jezdí pracovat desítky, možná stovky lidí. Smlouvy skončí také všem subdodavatelům.

Nadnárodní gigant výrazně zeštíhlí. Zdroje z Microsoftu avizovaly, že se budou rušit pozice, které jsou po koupi Nokie duplicitní. Jde například o marketing a část vývoje. To se potvrdilo, ovšem redukce stavů dopadne mnohem více na dnešní zaměstnance Nokia Oy, části kdysi dominantního finského výrobce mobilních telefonů.

"Zjednodušíme naše pracovní postupy tak, abychom posílili zodpovědnost, byli iniciativnější a postupovali rychleji," napsal Nadella minulý týden zaměstnancům. "Plánujeme snížení počtu úrovní managementu, jak shora dolů, tak napříč firmou, abychom zrychlili tok informací a tempo přijímání rozhodnutí," píše se v materiálu, který na veřejnost unikl ve čtvrtek ráno. 

Z lidí pracujících v Nokii si práci udrží jen každý druhý. Nokia přitom výrazně propouštěla už v minulých letech poté, co jí ujel vlak v oblasti chytrých telefonů a firma vsadila svou budoucnost na systém Windows Phone právě od Microsoftu. Na vrcholu slávy Nokia zaměstnávala (v součtu divizí zaměřených na koncové přístroje i síťovou infrastrukturu) na 140 tisíc lidí, z nichž už několik desítek tisíc muselo odejít.

"Propouštění je dvakrát tak velké, než Wall Street očekávala," řekl agentuře Reuters Daniel Ives, analytik FBR Capital Markets. "Nadella čistí stůl před novým fiskálním rokem. Uklízí část nepořádku, který zbyl po Ballmerovi," kritizuje Ives manažera, který vedl Microsoft víc než desetiletí. 

Zpráva vzbudila na burze nákupní horečku. Akcie Microsoftu během prvních patnácti minut posílily o více než tři procenta a jsou nejvýš od splasknutí internetové bubliny v roce 2000.

2009 Nokia propouští 5800 zaměstnanců.
2010 Z firmy odchází dalších 1800 lidí.
2010

Podzim, příchod nového šéfa Stephena Elopa. Nokia plánuje postupně propustit až 40 000 lidí.

2011

Společnost plánuje do konce roku 2012 propustit 7000 lidí. Do konce roku jich odešlo 3500.

2012

Nokia bez náhrady propouští zhruba 4000 zaměstnanců. Do konce roku 2013 by ji mělo opustit celkem 10 000 lidí. 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru